metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Neděle, 17. října 2021. Svátek má Hedvika.

Další 2 fotografie v galerii
Družice v Maďarsku 19.4.2020 | foto: Profimedia.cz

Blíží se masakr pozemní astronomie, varuje astrofyzik Jiří Grygar

  12:27
Nejen Češi se v posledních dnech díky jasné obloze baví nočním pozorováním „hvězdného vláčku“ milionáře a vizionáře Elona Muska. Družice Starlink putují oblohou v pravidelných rozestupech jako mimozemské lodě. Přesně před týdnem dopravila americká společnost SpaceX na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů z této série. Futuristický projekt počítá v budoucnu až se 42 tisíci satelity. A co víc, do vesmíru se tlačí další firmy se svými družicemi. Celé to dělá vrásky astronomům, kteří bijí na poplach, protože jasné objekty ničí jejich pozorování vesmíru. „Muskova družicová pandemie se tak příznačně synchronizovala s pandemií koronaviru,“ říká deníku Metro významný český astrofyzik Jiří Grygar z fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Ten projekt vypadá tak světácky, ale astronomové zuří. Co vám vadí?
Veškerá profesionální astronomie kdekoliv na světě je ohrožena Muskovými družicemi, které jsou tak jasné, že když se dostanou do zorného pole citlivých dalekohledů, tak ho oslní a mohou i zničit špičkové citlivé polovodičové detektory. Před těmi družicemi není úniku, protože Musk potřebuje pokrýt celou zeměkouli.

Produkují prostě příliš mnoho světla?
Už přes půlstoletí mají profesionální astronomové problém s rostoucím světelným znečištěním zejména vinou nočního osvětlení měst, vesnic a dopravních komunikací. V téže době se totiž výrazně zlepšila detekce slabých a velmi vzdálených astronomických objektů, zejména galaxií. Aby se však dalo této výhody využít, musely se profesionální observatoře odstěhovat do vysokých hor daleko od civilizace a tam se nyní odehrávají špičková astronomická pozorování velmi nákladnými aparaturami v cenové hladině řádu miliard eur. Každá sekunda pozorovacího času stojí minimálně euro u každého zařízení, které je v provozu. Evropská jižní observatoř, jejímž členem je i Česká republika, nyní buduje v Chile největší observatoř na světě se zrcadlem o průměru 39 metrů, jež bude stát asi 1,5 miliardy eur, a na níž se tedy podílíme svou prací i penězi i my. To místo bylo vybráno po velmi pečlivém mapování minimálního světelného znečištění a maximálního počtu jasných nocí do roka, tedy asi 350 nocí. Nyní je to ohroženo.

Jiří Grygar z fyzikálního ústavu Akademie věd ČR

Jak konkrétně to světlo odrážející se od družic ohrožuje techniku?
Představte si, že sbíráte vzácné fotony světla supercitlivou maticí po dobu jedné nebo dvou hodin expozice a minutu před koncem vám ten snímek zničí průlet Muskovy družice.

Dokážete si představit, že kolem Země bude za dva roky obíhat desetitisíce těchto družic?
Představit si to dovedu, ale bude to opravdu masakr pozemní astronomie.

Věříte slibům Elona Muska, že vyvine takový nátěr, který nebude od družic odrážet světlo?
I kdyby byl Musk čaroděj Dobroděj, tak na sto procent nátěr nevyrobí. Každá minidružice se musí ohřívat, a proto vysílá tepelné infračervené záření, které je sice očima neviditelné, ale pro astronomii je nejdůležitější, protože právě v tomto pásmu se dá proniknout do nejvzdálenějšího vesmíru. Kromě toho i přelet zcela zatemněné družice zorným polem dalekohledu vyvolá geometrické zákryty pozorovaných objektů.

Mluví se o tom, že by družice mohly narušit i pozorování asteroidů, které se k Zemi blíží. To zní docela vážně…
Astronomové po celém světě v posledních padesáti letech vybudovali celosvětovou síť dalekohledů, které v noci pročesávají oblohu s cílem včas registrovat planetky a meteoroidy, které míří k Zemi. Ta síť dnes umožňuje včas zachytit objekty s průměrem nad deset metrů, které směřují k Zemi, a s předstihem dnů spočítat jejich dráhy a místo dopadu. Když do zorného pole vletí jasná Muskova družice, tak ta měření pochopitelně zkomplikuje.

Vláček z družič

Vláček z družič

Dochází i k narušení radioastronomických pozorovacích pásem. Co si pod tím můžeme představit?
Těch problémů je v rádiovém pásmu více. Především každá družice v nějakém rádiovém pásmu komunikuje se Zemí. Jsou pásma vyhrazená pro radioastronomická pozorování, opět s vysokou citlivostí a přesnými směry pozorování na úrovni několika miliontin obloukových vteřin. A teď vám signál přelétající družice zahltí přijímač radioteleskopu. Kromě toho nelze úplně potlačit vedlejší laloky vysílačů na družicích, ta charakteristika vysílače vypadá jako lístky kopretiny, kde ten hlavní lístek je sice daleko nejdelší a nejširší, ale pak jsou vedlejší lístky, které díky blízkosti družice k pozorovateli také přehluší signál astronomického objektu.

Existuje nějaký způsob, jak by se jednání společností dalo regulovat?
Tady opravdu těžce zaspal Úřad generálního tajemníka OSN pro záležitosti kosmického prostoru. Už dávno měla být projednána a schválena celosvětová úmluva, za jakých podmínek lze operovat v kosmickém prostoru blízko i daleko od Země. Muskova družicová pandemie se tak příznačně synchronizovala s pandemií koronaviru. Lidstvo je současně vystaveno dvěma ranám egyptským. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy