metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 11 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Další 3 fotografie v galerii
Ani se nechce k nim usednout. | foto: ALENA ŠREFLOVÁ

Když se začne stmívat, už si strašidla servítky moc neberou, říká organizátorka akcí pro děti

  15:49
Jitka Kadečková se akcemi strašidelného lesa baví už čtyři roky. První vznikl vlastně náhodou. Šla do Ďáblického háje, aby připravila hru pro děti. Tam si uvědomila, že místo je temné a že by se děti asi bály, že na ně z křoví vyskočí strašidlo. Myšlenkový kolotoč se zatočil a řekla si: „Vlastně proč ne?“ Tehdy pořádala pohádkové lesy pro školky a napadlo ji, že udělá pro větší děti les strašidelný. Místo princezny, vodníka nebo víly se na trasu postaví vlkodlak, kostlivec či smrtka. Po nadšených reakcích dětí i rodičů se rozhodla další rok uspořádat akcí víc.

Jak strašidelný les ve vaší režii vypadá?
Je obdobou stezky odvahy. Podél cesty lesem jsou schovaná strašidla, která mají za úkol děti, ale často ještě více rodiče postrašit. Mají strašidelné kostýmy a masky, často vydávají strašidelné zvuky nebo se snaží využít momentu překvapení a klasicky na člověka vybafnou. Nechtěli jsme ale, aby byly jen obyčejnou stezkou odvahy. Tak máme podél trasy nasvícená různá závěsná strašidla, opravdové kosti, hrobeček, pavučinu s pavoukem. Navíc máme trasu nazdobenou barevnými lampiony a různými dalšími světélky. Takže už samotná procházka lesem je pěkným zážitkem.

Které ze strašidel nejvíc poděsí?
To je těžké říci. Snažíme se je obměňovat, každá akce je trochu jiná. K děsivým patří mrtvé servírky, ďábel, vlkodlak a pak několik masek z různých hororů. Nejděsivější ale bezpochyby jsou krampusoví čerti, které lidé znají z pochodů čertů v Rakousku. Ti jsou děsiví sami o sobě, stačí jim jen stát u cesty.

Jitka Kadečková

Určitě máte zkušenosti i s malými dětmi. Jak je lze postrašit, ale nevyděsit k smrti?
Naše strašidla, která s námi spolupracují už od samého začátku, zkušenosti s malými dětmi mají. Je pravda, že se rodiče o děti docela bojí. Nechtějí, aby si z akce, která má pobavit, odnesly děsivé zážitky. To ani není náš cíl. Proto máme trasu rozdělenou na dvě části – pro menší a bojácné a pak pro větší a nebojácné. Malé chodí dříve, a když se začíná stmívat, jdou větší a v pozdějších hodinách i dospělí. Malé děti nestrašíme. Na trase samozřejmě nepotkají ani krampusáky. Když jdou malí a strašidlo vidí, že se bojí, ustoupí a promluví klidným hlasem. Pokud se děti nebojí, strašidlo může dělat různé grimasy nebo si s nimi jen povídat. Cílem není děti vystrašit, ale motivovat, aby překonaly strach, že se vlastně není vůbec čeho bát. Aby poznaly, že strašidlo někdy může být i docela milé.

U odvážnějších dětí a dospělých si dovolíte víc?
Když se začne stmívat, už si strašidla servítky moc neberou. To si pak vymění masky za děsivější a hororové, rozbíhají se za účastníky a děsí je svým křikem ze tmy. Ale i tak se nám občas stává, že po návratu děti tvrdí, že to nic nebylo, ale rodiče přiznávají, že se místy pořádně bály.

Se strašidly se dá i popovídat.

Je doba koronavirová. Jak jste zareagovali na potřebu hygienických opatření?
Snažíme se, aby i na našich akcích bylo co nejvíce bezpečno. Máme teď rozestupy i na trase pro příchozí a také jsme prodloužili rozestupy na trase pro účastníky s rezervací času startu na tři minuty. Na startu bude dezinfekce, pracovníci na akci budou pracovat v rukavicích. Strašidla se účastníků nebudou dotýkat. U nás je ale riziko nakažení minimální, protože strašidelný les není hromadná akce. Na trasu společně vyrážejí jen rodinní příslušníci nebo kamarádi, kteří se znají a setkávají se. Letos jsme proto z důvodu bezpečnosti zrušili strašidelný bar a místo toho si děti budou moci s baterkou prohlédnout již hotové lektvary plné hadů, švábů a další strašidelné havěti, takže to bude jistě zážitek.

V Praze máte na soboty plánovány čtyři strašidelné lesy. Pokud by byl zájem větší, jste schopni dát i další termín?
Letos skutečně uvažujeme o tom, že bychom otevřeli strašidelný les nejen v sobotu, ale i v neděli. Záleží na počtu přihlášených. Nechceme, aby se při akci tvořily fronty. Proto jsme i připravili nový systém pro příchozí účastníky bez registrace. Přijdou ke startu, vezmou si papírek s časem startu a dostaví se pět minut před tímto časem. Půjdou na trasu pro příchozí, kde budou letos nově též rozestupy mezi jednotlivými skupinkami. Pokud uvidíme, že se nám zaplnily už všechny časy na registrace a do termínu akce zbývá ještě dlouhá doba, otevřeme i v neděli. O tom budeme informovat na našich webových stránkách a na Facebooku.

Kostlivci z ptačí říše

Vymýšlíte také novinky?
Nápadů mám spousty, ale často bohužel není možné je všechny realizovat. Chtěli jsme pořídit vyráběč mlhy, ale centrála, která by nedělala pekelný rachot, bohužel na trhu neexistuje. Většina efektů vyžaduje elektrickou zásuvku, kterou ale v lese nenajdete. Pokud se to ale podaří, chtěli bychom vyzkoušet promítačku, která dokáže, že duchové na bílém podkladě ožijí. Pořídili jsme si stylové svítící čarodějnické klobouky, které na rozcestích ukazují směr cesty. Samozřejmě máme i mnoho nových závěsných strašidel i masek, jež nejsou až tak strašidelné jako spíš takové pitvořivé, což ocení hlavně menší děti.

Připravujete i pohádkové parky pro školky. Co při nich děti zažijí?
Při dopoledním programu pro školky děti jdou s paní učitelkou parkem, po cestě potkávají pohádkové bytosti. Nám se nelíbí ty moderní, jako třeba šmoulové, Spongebob a další. Takže tu potkáte opravdu jen léty prověřené princezny, víly, vodníky, čarodějnici, pohádkovou babičku. U každé bytosti děti plní nějaké úkoly, které je pobaví, ale zároveň poučí. Tak třeba pohádkové babičce děti pomáhají rozplést popletenou pohádku o vlkovi, který na svém koni přijíždí zachránit Červenou karkulku. Nebo u piráta skládají dohromady rozlámané mince, u čarodějnice vaří kouzelné lektvary z ovoce a zeleniny. Úkoly každý rok měníme, takže stejná školka může přijít za rok znovu a nudit se děti určitě nebudou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek