metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 6 °C

Úterý, 28. ledna 2020. Svátek má Otýlie.
Auta starší výroby by se v příštích letech už do nízkoemisních zón neměla...
Větší foto
Auta starší výroby by se v příštích letech už do nízkoemisních zón neměla dostat. | foto: Yumi HayashiMetro.cz

Město zakáže vjezd starým autům. Stopku dostanou vozy vyrobené před rokem 1993

3. listopadu 2015  10:33 Robert Oppelt
Vzniknou další zóny. Už nepůjde o parkování, ale rovnou o vjezd do metropole. Magistrát tento týden projedná připomínky radnic právě k nízkoemisní zónám.

„Městské části nám říkají, co a za jakých pravidel by chtěly do nízkoemisních zón zahrnout,“ říká náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.

Pokud se podaří připomínky projednat a návrh přes současné koaliční turbulence projde radou, mohli by ho podle Dolínka už v prosinci či lednu schválit zastupitelé. Zóny by pak začaly platit do dvanácti měsíců od schválení, tedy od 1. ledna či února 2017.

Chystaná omezení vypadají však zatím spíše symbolicky. Do centra budou mít zakázáno jezdit auta starší než roku výroby 1993. V době, kdy by měla vyhláška vstoupit v platnost, půjde tak o bezmála čtvrt století stará auta.

Už nyní se uvažuje o různých výjimkách

Rozsah nízkoemisních zón by měl být vymezen zhruba městským okruhem, a to s některými výjimkami. Zóny by tak třeba mohly platit na Spořilově a Veleslavíně, které jsou už za okruhem.

Vyhláška navíc počítá s celou řadou výjimek. Zóny se například nebudou vůbec týkat řidičů, kteří v oblasti bydlí. Výjimku bude mít veřejná doprava, hasiči, policisté a o individuální výjimku si mohou zažádat i jednotlivci.

Městu jde totiž podle Dolínka především o omezení tranzitu. Od opatření očekává snížení intenzity automobilové dopravy uvnitř zóny a především snížení zátěže na životní prostředí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ženeva nahrazuje panáčky na značkách panenkami. Co na to v Česku?

Ženevská varianta
vydáno 28. ledna 2020  15:38

Podle dopravního značení přechází přes přechod výhradně muž. Co kdyby tam byla také žena?  celý článek

Kralupský útulek praská ve švech. Důvodem jsou i štěňátka konkurence

Jack bude prima společník i hlídač, který vás neutahá.
vydáno 28. ledna 2020  11:12

Udat v lednu či únoru dospělého psa do dobrých rukou bývá téměř nadlidský úkol. Alespoň podle pracovníků psího útulku Lesan, sídlícího pár kilometrů od...  celý článek

Začátek obtíží může připomínat chřipku, říká o koronaviru vedoucí protiepidemického oddělení

Ilustrační snímek
vydáno 28. ledna 2020  5:16

Epidemii nemoci způsobené koronavirem se v Číně zatím nedaří zbrzdit. A virus se dál rozšiřuje, případy jsou již známé i v Evropě. Co to vlastně...  celý článek

Asi proto, že jsme točili temný film, měli jsme na place zábavu, říká herečka

Klára Miklasová
vydáno 27. ledna 2020  17:44

Sedmadvacetiletá rodačka z Ostravy Klára Miklasová se představí od čtvrtka v kinech v hlavní roli mysteriózního thrilleru Daria. V rozhovoru pro deník...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám