metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 12 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Větší foto
Auta starší výroby by se v příštích letech už do nízkoemisních zón neměla dostat. | foto: Yumi HayashiMetro.cz

Město zakáže vjezd starým autům. Stopku dostanou vozy vyrobené před rokem 1993

  10:33
Vzniknou další zóny. Už nepůjde o parkování, ale rovnou o vjezd do metropole. Magistrát tento týden projedná připomínky radnic právě k nízkoemisní zónám.

„Městské části nám říkají, co a za jakých pravidel by chtěly do nízkoemisních zón zahrnout,“ říká náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.

Pokud se podaří připomínky projednat a návrh přes současné koaliční turbulence projde radou, mohli by ho podle Dolínka už v prosinci či lednu schválit zastupitelé. Zóny by pak začaly platit do dvanácti měsíců od schválení, tedy od 1. ledna či února 2017.

Chystaná omezení vypadají však zatím spíše symbolicky. Do centra budou mít zakázáno jezdit auta starší než roku výroby 1993. V době, kdy by měla vyhláška vstoupit v platnost, půjde tak o bezmála čtvrt století stará auta.

Už nyní se uvažuje o různých výjimkách

Rozsah nízkoemisních zón by měl být vymezen zhruba městským okruhem, a to s některými výjimkami. Zóny by tak třeba mohly platit na Spořilově a Veleslavíně, které jsou už za okruhem.

Vyhláška navíc počítá s celou řadou výjimek. Zóny se například nebudou vůbec týkat řidičů, kteří v oblasti bydlí. Výjimku bude mít veřejná doprava, hasiči, policisté a o individuální výjimku si mohou zažádat i jednotlivci.

Městu jde totiž podle Dolínka především o omezení tranzitu. Od opatření očekává snížení intenzity automobilové dopravy uvnitř zóny a především snížení zátěže na životní prostředí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Polovina mediků si během studia nezkusila ošetřit chirurgickou ránu. Říká to čerstvý absolvent lékařské fakulty

vydáno 15. října 2021  9:06

Výuka trpí. Studenti lékařských fakult se nedostanou k pořádné praktické výuce. Do praxe odcházejí „nešikovní“. Ke škodě své i pacientů. Tvrdí to Jakub...  celý článek

Vaše fotky z Prahy