metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva

Dalších 6 fotografií v galerii
Cafourkova (20. 10. 2020) | foto: Miroslav Kubíska

Bohnické jeskyňky dělníky nepotěšily, natáhly opravy. Ulice se rekonstruuje už rok a půl

  16:35
Nejkomplikovanější stavba posledních let se podle Technické správy komunikací stala z úprav malé ulice.

Na začátku se vše jevilo jako běžná rutinní rekonstrukce, jakých se v hlavním městě ročně provádí mnoho desítek. Loni v květnu se sešli v Cafourkově ulici v Praze 8 v Bohnicích dělníci Technické správy komunikací (TSK) a Pražské vodohospodářské společnosti (PVS). Jedni se měli postarat o opravu povrchu, druzí o rekonstrukci vodovodu a kanalizace. Je listopad 2020 a zástupci obou part zde mají stále plné ruce práce. Podle mluvčí TSK Barbory Liškové se totiž vše záhy poněkud zvrtlo.

„Ulice Cafourkova je jednou z nejkomplikovanějších rekonstrukcí posledních let. Stavba byla zahájena již 15. května 2019, ale při opravě kanalizace v režii PVS se na podzim minulého roku objevily rozsáhlé kaverny, které stavbu značně zkomplikovaly. Následně musel být proto proveden geofyzikální průzkum stavu podloží, který objednala TSK, a na základě toho byla zpracována změnová projektová dokumentace,“ říká pro Metro Lišková.

Dálnice

Příští rok má skončit oprava dálnice z Prahy do Brna – D1. Konkrétně v říjnu. Situaci pomohl i fakt, že kvůli koronaviru je snížený provoz. Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic Radka Mátla půjde jen o malé zpoždění.

Kaverny, respektive skalní jeskyňky pod povrchem, které zde dělníci nalezli, by ještě nebyly takový problém. Vzhledem k rozsahu sanačních prací však bylo podle Liškové nutné projednat změnu stavby před jejím dokončením. Také bylo potřeba připravit nové výběrové řízení. To celou stavbu opozdilo o mnoho měsíců. „Rozsah sanace byl tak velký, že jej nebylo možné zrealizovat v rozsahu původně vysoutěžených prací. Termín ukončení rekonstrukce je nyní stanoven do konce listopadu,“ dodává.

V průběhu oprav, které měly být původně dokončeny loni v září, se dalo stavbou v některých etapách částečně projíždět. Fotografii z prokletého místa nám zaslal čtenář Miroslav Kubíska. Získává tak odměnu tři sta korun.

Za neustálé prodlužování akce se v minulosti omlouvala i PVS, která se odvolávala na nečekanou pracnost. Podle starosty Prahy 8 Ondřeje Grose ale odpovědné instituce špatně komunikovaly s veřejností. „Chápu, že občany otravuje neustálé prodlužování akce,“ komentoval opravu starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

Že umějí nečekané nálezy zkomplikovat práci, vědí nejen dělníci pracující na osmičce. Při přestavbě památkově chráněného objektu Jinonického zámku v Praze 5 totiž archeologové zcela náhodou předloni vykopali zachovalou část tvrze ze 14. století. Pozůstatky důkazů o vyspělosti tehdejší architektury tak bylo třeba zakonzervovat pro budoucí generace. Projekt se tedy musel předělávat. Mimo jiné zde nebude možné vybudovat plánovaná podzemní parkovací stání. Více v boxu. 

Zpoždění staveb má nejrůznější příčiny

  • V Cafourkově ulici sehrál negativní roli nejen nález kavern, ale i koronavirová pauza. „Od března byla stavba přerušena z důvodu ochrany zaměstnanců před nákazou covid-19. Od začátku června jsou práce obnoveny,“ uvedli zástupci Pražské vodohospodářské společnosti.
  • Jinonický zámek v ulici Na Vidouli developerská firma V Invest přetváří v bytový komplex s parkovištěm, restaurací a pivovarem. Veřejnost sem bude moci nahlédnout nejdříve příští rok. Místní však po dokončení prací nebudou moci tvrz ze 14. století obdivovat. Bude zakryta parkovištěm.
  • Zakletý je také Projekt Central Business District Praha neboli Nová Masaryčka. Plánovaný komplex v okolí Masarykova nádraží, který by měl být dokončený po roce 2025, aktuálně prověřuje ombudsman Stanislav Křeček. Také zde nalezli archeologické zvláštnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek