Zapřaženým koním v městském provozu vadí špatný vzduch, střídání vysokých a nízkých teplot, a především tvrdý podklad cest a chodníků. Proto se vedení hlavního města, po vzoru Paříže, Londýna, Říma, Barcelony nebo třeba Montrealu, rozhodlo od ledna příštího roku zrušit místa, která využívají kočí pro odstavování turistických fiakrů. Ze strany města nejde o úplný zákaz jejich provozu. Vedení metropole jen tímto krokem de facto ukončuje podporu koňským atrakcím. Drožkáři již nebudou moci využívat místa pro odstavení kočárů ve Stromovce a na Staroměstském náměstí.
Magistrát úpravou tržního řádu rozezlil nejen samotné drožkáře, ale i žokeje, veterináře a chovatele koní po celé republice. Deník Metro proto oslovil členy Asociace svazů chovatelů koní České republiky (ASCHK).
Politické rozhodnutí
„S vedením Prahy nesouhlasím, a tudíž je podle mého názoru zrušení odstavných míst pro koňské fiakry nerozumné. Nepředložili totiž žádný korektní důvod, který by dokazoval zinscenované týrání koní, oproti jasným argumentům odborné veřejnosti, veterinářů a taktéž lidí, kteří důsledně kontrolují životní pohodu koní při těchto činnostech,“ říká pro deník Metro prezident ASCHK Aleš Fiala.
S ním souhlasí i tajemník asociace Blahoslav Políček. „Domnívám se, že se jedná o politické rozhodnutí. Vedení Prahy se prostě rozhodlo, že nechce fiakry, a jejich odpůrci pouze účelově argumentují domnělou ochranou zvířat, ačkoli podle všeho nedochází ani k porušování veterinárního zákona ani zákona na ochranu zvířat. Nezapomínejme, že právě pro tato zvířata a jejich majitele se jedná o jejich obživu,“ přisazuje si na adresu magistrátního rozhodnutí Políček.
Do salámu nebo k soukromníkům
Pražští drožkáři před pár dny varovali vedení Prahy, že zákaz stání fiakrů může znamenat smrt až sedmdesátky zdravých koní. Cech fiakristů a povozníků Čech a Moravy v otevřeném dopise upozornil začátkem ledna primátora Zdeňka Hřiba, že roční lhůta, po níž musí stanoviště pro drožky opustit, je příliš krátká. Logickým řešením se tak podle nich jeví prodat koně jatkám a ušetřit tak zbytečné náklady. Podle zástupců ASCHK ale situace zase tak horká nebude.
„Bude záležet na majitelích. Zřejmě koně nabídnou k prodeji. Jelikož je aktuálně na trhu koní spíše nedostatek, předpokládám, že se zájemce najde. Jatka jsou hraniční, ale nepravděpodobné řešení,“ vysvětluje pro Metro Políček.
Podle Fialy budou mít pražští fiakristé při prodeji nespornou výhodu. Jejich koně jsou totiž ve velmi dobrém stavu a trénovaní do městského prostředí. „Proto bych se na jejich místě snažil koně nabídnout fiakristům z jiných měst,“ doplňuje.
Mezi nejlepšími v Evropě
Koně, které fiakristé používají, mají jasně stanovená pravidla provozování své činnosti. Čeští drožkáři jsou pak podle Fialy také kvůli tomu na jedné z nejlepších úrovní v celé Evropě. Pohoda koně se zajišťuje například podkovami, které si poradí s tvrdými povrchy, správné uzdění, přestávky a také napájení pak zajišťuje, že je kůň ve městě šťastný.
„Samozřejmě že velký provoz aut pro koně není úplně ideální, ale to je spíše o ohleduplnosti řidičů. Uklidňujícím prvkem jsou v tomto případě také klapky na oči,“ vyjmenovává Políček. Vaky na chlévskou mrvu podle něj koně nosí jako vstřícný krok vůči městu. „Jejich používání bylo převzato podle vzoru Vídně a samotnými provozovateli fiakrů,“ upřesňuje Políček.
Nadávky každý den
Fiakristé to nemají po vyhlášení budoucího omezení své činnosti vůbec jednoduché. Zaznívají hlasy, že jsou téměř denně slovně napadání lidmi, kteří je považují za trapiče „zvířat pro rytíře“. K agresivním slovním útokům prý dochází i ze strany samotných drožkářů, kteří se již předem brání.
„Pokud budou média dělat osvětu, nebudeme muset řešit taková nesmyslná rozhodnutí a jejich následky. Chce se mi věřit, že hrdí Pražané v nadcházejících volbách tuhle snahu radních zohlední. Praha si podle mého názoru zaslouží vedení, které bude vědět, že koně patří k historii naší země. Prahu budou koneckonců navštěvovat lidé z celého světa nejen kvůli parkurovým soutěžím Prague Playoffs, ale také projížďkám s fiakristy,“ uzavírá pro deník Metro Fiala.
Koně z centra Prahy
|