metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Další 4 fotografie v galerii
Petr Pavel při rozhovoru | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Rychle sečteno, rychle snědeno. Taková byla cesta redaktora deníku Metro po štábech

  16:31
Akční sobotu zažili také novináři. Deník Metro navštívil šest z osmi štábů. Byli jsme u Karla Diviše, Tomáše Zimy, Petra Pavla, Danuše Nerudové, Pavla Fischera a Andreje Babiše.

Kdyby byla Danuše Nerudová pověrčivá, jako centrum očekávání by si jistě nevybrala pražský Mánes. Tam se totiž usídlil před pěti lety volební tým Michala Horáčka, který nakonec v boji o Pražský hrad vyhořel a skončil v poli poražených, ač do souboje nalil miliony svých vlastních peněz. Stejný osud potkal i jedinou ženu z osmičky soupeřících. Ale ani zásada, že se „vítězný tým nemění“, v tomto případě místo, všude neplatila. Marek Hilšer očekával výsledky ve stejných prostorách na Smíchově jako před pěti lety a nakonec musel přiznat smutnou porážku.

Karel Diviš si zvolil k setkání s přáteli a podporovateli příjemný vnitroblokový klub v Holešovicích. Dominovaly mu jeho plakáty, neformální uspořádání prostoru i nábytek. U vchodu stačilo říct, že jste novinář nebo pozvaný host, nikdo nekontroloval identitu. Zatímco ve velkých štábech olepili každého příchozího náramky a visačkami kvůli identifikaci, že není špion.

O selfie byl zájem všude. Karel Diviš byl v jednom kole.

Rozprostřeni po Praze
Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zvolil Letenský zámeček. Hostů se tady sešlo méně než v jiných štábech, zámeček navíc není hipsterské doupě, ale spíš místo pro kravaťáky. Muže, který nakonec skončil na konci startovního pole, přijel ale podpořit například Jiří Pitín, jedno z posledních přeživších lidických dětí.

Pavel Fischer očekával výsledky v Oettingenském paláci na Malé Straně, kousek od Senátu. Ve stejné ulici, kde sídlí například ministerstvo financí. K dispozici tu byly tři nevelké kancelářské místnosti. Vedle politiků, kteří přišli senátora podpořit, tu byly nepřehlédnutelné tváře rodinných příslušníků. Ti i napodruhé představovali významnou skupinu volebního týmu.

Bojovalo se také pivem.

Petr Pavel zabydlel svůj „generální štáb“ v byznysovém prostoru v Salvátorské ulici pár kroků od Pařížské. Špatná volba to nebyla. Mediálních štábů tu bylo, podobně jako u Nerudové a Babiše, znatelně víc než u ostatních uchazečů. Členité a relativně menší prostory ale i vizuálně poskytovaly pocit, že o generála je obrovský zájem.

Andrej Babiš očekával výsledky již tradičně na Chodově, ve velkém sále bývalého centra pohybové medicíny. Také tady nezůstal v tiskovém středisku jediný volný stůl, ale vysoký strop sálu a rozměry „tělocvičny“ tlumily na první pohled pocity, že i tady jsou masy novinářů. Co ale bylo nepřehlédnutelné, byla skutečnost, že až na pár světlých výjimek je dominantní barvou mediálního oblékání černá. Jak by řekl Cimrman: nuda, nuda, šeď, šeď…

Andrej Babiš čeká na přímý přenos televize.

Na jídle se šetřilo
V galerijních prostorách Mánesu na dohled od Národního divadla vládla vpodvečer už klidná atmosféra. Věkově to tady bylo spíše jako na srazu středoškoláků, protože pro Danuši Nerudovou pracovala v kampani výrazně tato věková kategorie. Takže se tu sice také „pařilo“, ale už ne moc vesele, a především nealkoholicky. Diskžokejský pult, který by pravděpodobně roztáčel vinyly při oslavách postupu do druhého kola, už čekal na sbalení.

Centrum pohybové medicíny, tady sídlil Babišův štáb.

V porovnání s prezidentskou volbou v roce 2018 bylo znát, že pokud se letos na něčem šetřilo, byly to například billboardy, ale také občerstvení ve štábech. Před pěti lety, i dlouho do večera, ve většině štábů stoly jídlem a pitím relativně přetékaly. Tentokrát se po setmění už spíše luxovalo, co kde zbylo. Za stejné peníze jako v roce 2018 se toho letos už tolik pořídit nedalo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek