metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Češi letos nacestovali zhruba půl miliardy kilometrů. Příští rok to nemá být o moc jiné

  19:11
Podle dat společnosti Kiwi.com jsou Češi opravdoví světáci. Počet cestujících byl totiž letos o 25 procent vyšší než v loni. V roce 2023 Češi ujeli přes 417 milionů kilometrů. Z údajů také vyplývá, že cesty plánují s větším předstihem, tedy oproti loňsku o dvacet dní dříve. Asi třicet procent všech rezervací zpátečních cest se týkalo delších pobytů v délce čtyř až deseti dnů. Češi nejčastěji kupovali letenky v úterý večer a nejméně v neděli.

Další 1 fotografie v galerii
Češi v letošním roce nejčastěji kupovali letenky v úterý večer a nejméně v neděli. | foto: KIWI

„Naše letošní cestovatelská ročenka opět přináší velmi zajímavý pohled do zvyklostí našich českých zákazníků. Je z ní zjevný ale ještě jeden trend, ze kterého mám velkou radost,“ předznamenává Mario Gavira, viceprezident pro růst, z Kiwi.com. „Po rekordním růstu v roce 2022, který přišel přirozeně, protože rok 2021 začínal na velmi nízkém základu, vidí Kiwi.com pokračující silný vzestup i v roce 2023. Tím se více než zdvojnásobí zákaznická základna z roku 2019, jež byla pro společnost nejlepším rokem před pandemií,“ dodává.

Trend potvrzuje také společnost Letuška.com. Trh s prodejem letenek jde ruku v ruce s nabídkou leteckých společností, které operují své spoje na pražském Letišti Václava Havla Praha. Oblastní česká letiště totiž činí v pravidelných linkách jen malé procento. V tuto chvíli se létá z Brna do Londýna a z Ostravy do Londýna a Varšavy s návazností na dálkové lety.

Svatopluk Kreidl se už v mladém věku vrhnul na cestování.

Oficiální odhad Letiště Praha zní, že v roce 2023 odbaví celkem asi 13,6 milionu cestujících, přičemž loni to bylo necelých 11 milionů. „V roce 2023 jsme prodali oproti roku předchozímu o dvacet procent víc letenek. Dominovaly evropské destinace a značný zájem byl i o pravidelné dálkové lety,“ řekl ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal. V nárůstech se skrývají i cestující, kteří přesunuli svůj odlet a přílet ze zahraničních letišť na pražské letiště. „Ubylo odletů z okolních letišť díky konkurenceschopným cenám letenek z Prahy. Noví dopravci také přinesli větší zájem o dálkové linky do Severní Ameriky a Asie,“ vysvětlil trend Josef Trejbal.

Češi nejvíce objevovali Evropu
Mezi deset nejčastěji rezervovaných měst patří Londýn, Vídeň, Řím, Barcelona, Milán, Paříž, Malaga, Palma Mallorca, Kodaň a Tenerife. Mezi nejoblíbenější země patřily Španělsko, Itálie, Velká Británie, Řecko, Rakousko, Francie, Portugalsko, Polsko, Dánsko a Chorvatsko.

Jeden obzvláště nadšený „travel hacker“ provedl neuvěřitelných 82 rezervací, přičemž nejčastější trasou byla Istanbul–Vídeň. Obecně nejčastější „cestovatelskou“ trasou byla Praha–Barcelona. Průměrná cena letenky v roce 2023 činila zhruba 170 eur, přičemž krátké lety stály zhruba 127, střední lety přes 190 a dlouhé lety zhruba 630 eur.

Cestujeme spontánněji
Z porovnání let 2022 a 2023 vyplývá, že Češi cestují více spontánně a na on-line platformách hledají také inspiraci, kam vyrazit. Vyhledávání s cílem letět kdykoli (bez stanovení konkrétního data) využili Češi více než 86milionkrát, zatímco počet vyhledávání, která měla jako cíl cesty „kamkoli“ (bez výběru konkrétní destinace při vyhledávání letů), vyskočil na 36 milionů.

Čeští cestující, kteří si rezervovali zpáteční letenky na Kiwi.com, se vydali na cestu trvající v průměru šest dní. Většina, 62 procent, si užívala krátké pobyty do tří dnů, 17 procent volilo 4–6 dnů, 14 procent 7–10 dnů, čtyři procenta si dopřála 11–14 dnů a tři procenta luxus 15–30 dnů.

„Češi si začali rozšiřovat obzory ještě více než dříve a stále častěji využívají naše cestovatelské vychytávky (travel-hacky). Jsme rádi, že můžeme všem cestování trochu usnadnit a zpřístupnit,“ uzavírá Mario Gavira.

Výhled na rok 2024?
Poptávka v novém roce se dá očekávat stejně vysoká jako letos, může dál i mírně růst. Chuť létat po vlastní ose je velká. Cestující vítají atraktivní nabídku přímých letů. „Když byly vypsány na jaře nové linky na Madeiru nebo posílily linky na Sardinii a Korsiku, strhl se zájem o cesty tímto směrem. V zimě byly zase hitem lety do Jižní Koreje a na Tchaj-wan, a to ať už jako cílové, nebo přestupní destinace. Stále je velký zájem o lety s Emirates a Qatar Airways. Příští rok by se ale mohly změnit některé cíle cest. Kratší do severní Afriky by mohly být nahrazeny cestováním do zemí jako je Thajsko či třeba Mexiko,“ dodává Trejbal.

Top destinace?

  • Jaké jsou top destinace letošního roku podle dat společnosti Letuška.cz?
  • Paříž, Brusel, Londýn, Frankfurt nad Mohanem a Vídeň.
  • Nejdelší přímé lety z Prahy letos byly do destinací, jako je Tchaj-pej, Soul, Salalah, New York a Mascat.
  • Příští rok dojde k posílení dálkových spojů Praha–Soul, Praha–Tchaj-pej či třeba Praha–Dubaj.
  • O dvacet procent letos vzrostl oproti loňsku trh s letenkami. Vychází to z údajů webu Letuška.cz.
Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek