metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 4 fotografie v galerii
Petr Pavel při rozhovoru | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Rychle sečteno, rychle snědeno. Taková byla cesta redaktora deníku Metro po štábech

  16:31
Akční sobotu zažili také novináři. Deník Metro navštívil šest z osmi štábů. Byli jsme u Karla Diviše, Tomáše Zimy, Petra Pavla, Danuše Nerudové, Pavla Fischera a Andreje Babiše.

Kdyby byla Danuše Nerudová pověrčivá, jako centrum očekávání by si jistě nevybrala pražský Mánes. Tam se totiž usídlil před pěti lety volební tým Michala Horáčka, který nakonec v boji o Pražský hrad vyhořel a skončil v poli poražených, ač do souboje nalil miliony svých vlastních peněz. Stejný osud potkal i jedinou ženu z osmičky soupeřících. Ale ani zásada, že se „vítězný tým nemění“, v tomto případě místo, všude neplatila. Marek Hilšer očekával výsledky ve stejných prostorách na Smíchově jako před pěti lety a nakonec musel přiznat smutnou porážku.

Karel Diviš si zvolil k setkání s přáteli a podporovateli příjemný vnitroblokový klub v Holešovicích. Dominovaly mu jeho plakáty, neformální uspořádání prostoru i nábytek. U vchodu stačilo říct, že jste novinář nebo pozvaný host, nikdo nekontroloval identitu. Zatímco ve velkých štábech olepili každého příchozího náramky a visačkami kvůli identifikaci, že není špion.

O selfie byl zájem všude. Karel Diviš byl v jednom kole.

Rozprostřeni po Praze
Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zvolil Letenský zámeček. Hostů se tady sešlo méně než v jiných štábech, zámeček navíc není hipsterské doupě, ale spíš místo pro kravaťáky. Muže, který nakonec skončil na konci startovního pole, přijel ale podpořit například Jiří Pitín, jedno z posledních přeživších lidických dětí.

Pavel Fischer očekával výsledky v Oettingenském paláci na Malé Straně, kousek od Senátu. Ve stejné ulici, kde sídlí například ministerstvo financí. K dispozici tu byly tři nevelké kancelářské místnosti. Vedle politiků, kteří přišli senátora podpořit, tu byly nepřehlédnutelné tváře rodinných příslušníků. Ti i napodruhé představovali významnou skupinu volebního týmu.

Bojovalo se také pivem.

Petr Pavel zabydlel svůj „generální štáb“ v byznysovém prostoru v Salvátorské ulici pár kroků od Pařížské. Špatná volba to nebyla. Mediálních štábů tu bylo, podobně jako u Nerudové a Babiše, znatelně víc než u ostatních uchazečů. Členité a relativně menší prostory ale i vizuálně poskytovaly pocit, že o generála je obrovský zájem.

Andrej Babiš očekával výsledky již tradičně na Chodově, ve velkém sále bývalého centra pohybové medicíny. Také tady nezůstal v tiskovém středisku jediný volný stůl, ale vysoký strop sálu a rozměry „tělocvičny“ tlumily na první pohled pocity, že i tady jsou masy novinářů. Co ale bylo nepřehlédnutelné, byla skutečnost, že až na pár světlých výjimek je dominantní barvou mediálního oblékání černá. Jak by řekl Cimrman: nuda, nuda, šeď, šeď…

Andrej Babiš čeká na přímý přenos televize.

Na jídle se šetřilo
V galerijních prostorách Mánesu na dohled od Národního divadla vládla vpodvečer už klidná atmosféra. Věkově to tady bylo spíše jako na srazu středoškoláků, protože pro Danuši Nerudovou pracovala v kampani výrazně tato věková kategorie. Takže se tu sice také „pařilo“, ale už ne moc vesele, a především nealkoholicky. Diskžokejský pult, který by pravděpodobně roztáčel vinyly při oslavách postupu do druhého kola, už čekal na sbalení.

Centrum pohybové medicíny, tady sídlil Babišův štáb.

V porovnání s prezidentskou volbou v roce 2018 bylo znát, že pokud se letos na něčem šetřilo, byly to například billboardy, ale také občerstvení ve štábech. Před pěti lety, i dlouho do večera, ve většině štábů stoly jídlem a pitím relativně přetékaly. Tentokrát se po setmění už spíše luxovalo, co kde zbylo. Za stejné peníze jako v roce 2018 se toho letos už tolik pořídit nedalo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek