metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Šmoulíci slaví šedesát pět let. Vyrazili jsme do Brna a pak na gáblík do Dolních Kounic

  18:00
Chcete zabavit děti na celý den? Udělejte si výlet do šmoulí vesnice, která se nachází v obřím zábavním parku v největší moravské metropoli.
Ve šmoulí vesničce potkáte i kostýmované pracovníky.

Ve šmoulí vesničce potkáte i kostýmované pracovníky. | foto: Metro.cz

Začali v komiksech, v dětství na ně mileniálové koukali v televizi. Později se stali hvězdami stříbrného plátna. Řeč je o šmoulech – modrých pohádkových bytostech vysokých jako tři jablka, které jsou známé po celém světě. Zblízka si je můžete prohlédnout a vyřádit se s nimi v originální šmoulí vesnici a velkém zábavním parku na výstavišti v Brně, a to až do Vánoc. My jsme do tohohle dětského eldoráda vyrazili před několika dny.

Kde a jak si šmoulové suší spodky? No přece takhle.

Stačilo zahrát na flétnu
Když může mít v tuzemsku svůj zábavní park Krtek či včelka Mája, proč by jej nemohli mít šmoulíci. Tihle malí modří prťouskové, jak je kdysi označil herec Vlastimil Brodský, se zrodili v hlavě belgického kreslíře Pierra Culliforda, který si říkal Peyo. Díky němu a jeho fantazii vznikli již v roce 1958, a to v komiksu Johan & Pirlouit, kde se zhmotnili po zahrání na kouzelnou flétničku. Těm dnešním šmoulům se ještě úplně nepodobali. Měli jiné čepičky, a také modrá byla trochu jiná. A pro svoji veselou povahu si hned získali velkou popularitu. Proto už v roce 1959 dostali vlastní příběh v časopisu Le Journal de Spirou – a to byl start jejich hvězdné kariéry.

Modří prťouskové začínali na papíře. Později šli do TV.

Podej mi šmoulu...
Hned v první místnosti brněnského zábavního parku se díky krátkému filmu s dětmi dozvíte, jak vzniklo slovo šmoula. Legenda praví, že jednoho dne, když Culliford obědval se svým přítelem karikaturistou Adrém Franquinem, požádal Andrého, aby mu podal sůl. Nemohl si však v tu chvíli vzpomenout na to správné slovo a prostě mu řekl: „Podej mi… Podej mi… šmoulu!“ To jeho přítele rozesmálo a po celý zbytek oběda si tito dva dospělí muži povídali v jakési šmoulí řeči. „A šmoulí řečí se naučí mluvit děti i v našem zábavním parku,“ vtipkuje pro deník Metro Květa Havelková z pořádající agentury JVS GROUP.

V parku si můžete udělat i speciální šmoulí fotku. Pošlou vám ji potom na mejl.

Více než stovka postav
K prvním postavičkám Peyo do svých příběhů přidával další a další šmouly. Na scéně se tak objevil kromě taťky Šmouly a šmouly Siláka také Koumák, Farmář, Lenoch, Šikula, až jich bylo 99. Příběhy o šmoulech by však nebyly zábavné bez zákeřného čaroděje Gargamela a jeho věčně hladového kocoura Azraela. A právě jejich nástrahy a pasti na šmouly jsou hybnou silou všech šmoulích dobrodružství.

„A přesně takový příběh zažijete i v originální šmoulí vesnici, kterou si šmoulové do Brna přestěhovali až z Belgie. Potkáte je tam na každém kroku. Pozvou vás do svých houbových domečků, v kouzelných zrcadlech se proměníte v opravdového šmoulu, naučíte se mluvit šmoulí řečí, a hlavně se s taťkou Šmoulou a jeho přáteli vydáte zachránit šmoulí les, který chce Gargamel zničit. Samozřejmě Gargamela společně porazíte a svůj výlet do pohádkového světa šmoulů zakončíte dlouhým letem na čápovi ve virtuální realitě. Ta je speciálně přizpůsobena dětem,“ shrnují hlavní lákadla parku pořadatelé.

Svět šmoulů

  • Vstupenky lze zakoupit na místě nebo v oficiálních předprodejích. Od pondělí do čtvrtka je do dvanácti hodin jednotné vstupné 220 korun.
  • Klasická vstupenka stojí ve všední den 280 korun, o víkendu 320. Rodinná pro čtyři osoby pak vyjde na 990 či 1190 korun.

Pokud vyrazíte s o něco menším dítětem, jako jsem to udělal já, kouzlo šmoulí vesnice možná oceníte víc než vaše ratolest. Ta si to však vrchovatě vynahradí v prvním patře nad kouzelnou vesničkou, kde se nachází velký zábavní park. Tam si užijete jízdu na plyšových ponících, lego hernu pro zručné stavitele, závody autíček, animační stůl, skákací hrady i nejmodernější virtuální realitu.

Největším lákadlem je však velká zóna plná klouzaček, prolézaček a balonků. Pokud máte chuť a čas, strávíte tu klidně i celý den. Nikdo vás odtud vyhazovat nebude.

Na zříceninu i gáblík zajeďte do Kounic

Ani ne půlhodinku autem na jih od Brna se nachází Dolní Kounice. Důvodů, proč do městečka se dvěma a půl tisíci obyvateli vyrazit, je hned několik. Na stráních údolí řeky Jihlavy se rozkládají lesy, ovocné sady i vinice, ve městečku se před vámi jako na dlani otevírá přehlídka zajímavých památek od několika kaplí přes zámek, klášter a synagogu až po židovský hřbitov. V srdci historického centra Dolních Kounic narazíte na domek ze 14. století, kde se nachází restaurace Kounický dvůr. Už ve středověku šlo o hostinec napůl cesty mezi Vídní a Prahou, kde se přepřahali koně a kudy kráčela historie v kontextu s rolí Dolních Kounic v dějinách Moravy a střední Evropy.

„V současnosti je již přepřahání koní opravdu přežitou historií, nicméně toto městečko zůstává na Brněnsku obcí s největším počtem kulturních památek, především klášter Rosa Coeli z roku 1181, které stojí za to navštívit,“ svěřil nám usměvavý majitel podniku Jiří Lešikar.

Interiér působí luxusně. Když vám ale po podniku začne běhat dítě, hned pochopíte, že jde o přátelské prostřední. Nejen pro děti.

Rukopis místní kuchyně je zaměřený na moderní, ale i tradiční českou kuchyni. Když si sem zajedete po návštěvě zábavního parku v Brně, potkáte tu ve všední den vpodvečer štamgasty, co přišli jen na pivo a předkrm, stejně tak jako gurmány se sklenkou vína v ruce a kapřími hranolky na talíři před nimi. „Snažíme se klást důraz zejména na poctivost, jednoduchost a sezonnost. Hlavním prvkem je chuť, výrazné omáčky, plný talíř, žádné kostky ve skluzu. Zkrátka poctivá jídla, která skvěle doplní vína tohoto regionu. S radostí podporujeme místní zelináře, farmáře, statkáře a vinaře,“ doplňuje Lešikar.

Restaurace funguje od května letošního roku. V letních měsících tu prý byla středobodem dění venkovní zastřešená zahrádka, jejíž dominantou je starobylý platan, pod jehož větvemi se událo nespočet příběhů. Významnou roli zde hraje i vinný sklípek, respektive originální sklepení ze 16. století, kam lze rovněž při návštěvě částečně nahlédnout. Uložená vína jsou zde skladována za ideálních podmínek pro správnou archivaci a zrání, což zahrnuje stabilní teplotu dvanáct stupňů Celsia.

Záminku pro to, udělat si do Dolních Kounic výlet, budete mít třeba příští neděli 22.10. V Kounickém dvoře proběhne halloweenská párty v kostýmech.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Co krok, to dopravní značka či tabulka se zákazem. Česko se „výhrůžkami“ jenom hemží

vydáno 29. dubna 2024  11:59

Možná si ještě vybavíte pražskou „aféru“, kdy strážníci vykazovali ze svahů Petřína sáňkující děti. Aby pak udělalo město výjimku, když nechalo drobotinu...  celý článek

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek