metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Úterý 30. dubna 2024. Svátek má Blahoslav

Vimperk je pořád ještě neobjeveným pokladem Šumavy, říká pořadatel festivalu

  12:18
Zkušený spisovatel se pustil do pořádání festivalu Šumava Litera vlastně trochu náhodou. Programový ředitel Martin Sichinger se pro deník Metro o akci, která se koná od 13. do 18. listopadu, rozpovídal.
Martin Sichinger za festivalem stojí celou dobu. | foto: René VolfíkMetro.cz

Jak vás napadlo uspořádat festival Šumava Litera? Co bylo impulzem či inspirací?
Festival vymyslel v roce 2015 Petr Čmerda z Volar, kterého napadlo uspořádat roční setkávání šumavských autorů, nakladatelů a knihkupců se čtenáři. Když se původní záměr rozpadl, přemluvili mě kamarádi, abych se do toho s nimi pustil znovu a jinak. Mně se tedy moc nechtělo, protože jako autor jsem mohl festival vyhrávat, kdežto jako pořadatel jsem musel soutěž opustit. Ale myšlenka zkusit si dělat festival po svém byla až příliš lákavá. Štěstí také bylo, že u projektu zůstal spisovatel Jan Cempírek z Českých Budějovic.

Jak moc se akce proměnila? Nyní vás čeká devátý ročník.
Výrazněji ho podpořila naše paní starostka, a hlavně do něj vstoupily vimperské spolky, které představily nové kategorie cen a poroty, rozšířily festival z Vimperka do více měst včetně Plzně a Českých Budějovic. Od příštího roku budeme mít minifestival i v Praze, velmi úzce spolupracujeme s Pražským literárním domem autorů německého jazyka. Spolky také obohatily program o výstavy, talk show, pořady pro školy, prezentace šumavských průvodců, filmová promítání a coby největší úspěch prosadily úzkou spolupráci se spolky v Bavorském lese a na území Rakouska, které bylo historicky označováno jako Böhmerwald. Zde jsme se rozhodli sledovat pojetí Šumavy, jak ho podává historik Josef Kroutvor, a byli jsme rádi, když na festival loni přijel.

Letošní ročník má podtitul Učitelé a školy na Šumavě a v Bavorském lese, na co se mohou návštěvníci těšit?
Řeholní sestra Angelika Pintířová uvede komentovanou výstavu o životě svého otce, šumavského učitele, ve které představí jeho život a učební pomůcky, jež sám vymyslel. Z Regensburgu dorazí profesor Heinrich Lippert s přednáškou o osudech potulných učitelů na Šumavě a česká emigrantka Rena Dumont uvede filmy, které natočila v Bavorsku.

Jak moc se do programu promítne sté výročí úmrtí Karla Klostermanna? Veronika Faktorová a Michal Hořejší představí svou výstavu Karel Klostermann a zrod Šumavy. A minulý týden jsme v Bavorsku oslavili 25. výročí založení Česko-německého spolku Karla Klostermanna.

Proč bych měl do Vimperka dorazit třeba z Prahy?
Protože Vimperk je pořád ještě neobjeveným pokladem Šumavy s nově rekonstruovaným zámkem. Náš festival, který probíhá na několika místech v centru města, nabízí možnost dozvědět se leccos nového nejen o Šumavě, ale také o Bavorském lese. Součástí festivalu je i velký předvánoční knižní trh, zcela výjimečná možnost, jak na vlastní oči spatřit všechny knihy vydané o Šumavě i Bavorském lese i si popovídat s jejich autory. Ještě bych rád zdůraznil, že na festivalu nepořádáme žádná autorská čtení, dáváme přednost talk show, přednáškám, výstavám a prezentacím.

Jak se vám daří spolupráce s tvůrci či nakladateli v Německu a Rakousku?
Protože podobný festival na druhé straně hranice neexistuje a malá knihkupectví stejně jako na Šumavě mizí, mají o náš festival bavorská nakladatelství eminentní zájem, například nejstarší nakladatelství Bavorského lesa Morsak, které vzniklo už v roce 1883, s námi spolupracuje od začátku. Poptávka po fotografických knihách a průvodcích po Bavorském lese i u nás stále vzrůstá. Obecně je zájem spolků o přeshraniční spolupráci z bavorské strany větší než z české. Festival slouží ovšem i jako platforma setkávání regionálních politiků, a protože starostové v Bavorsku vydrží v politice obvykle déle než u nás, dlouhodobě to funguje velmi dobře.

Dokonce letos chystáte poprvé dvojjazyčný program, jak náročné přípravy to jsou?
My už spoustu dvojjazyčných programů v menším měřítku dělali, a to i za hranicemi. Letos, protože očekáváme větší diváckou účast, nám město opět vydatně pomohlo a nakoupilo tlumočnickou techniku.

Na závěr festivalu se také udělují ceny, co takové ocenění může autorovi přinést?
Tak samozřejmě každá cena těsně před Vánoci pomáhá knihy prodávat a náš festival nabízí i příležitost představit naši produkci v německém jazyce a naopak. Těší nás, že hodně autorů, kteří soutěž v minulosti vyhráli, a nejsou právě nominováni, se na festival opakovaně vrací.

Můžete jmenovat některé vítěze z minulých let, případně jejich díla?
Mezinárodní cenu získala loni Alena Wagnerová za román Ruce houslisty, nejlepším románem o Šumavě se staly Prameny Vltavy Petry Soukupové a nejlepší obrazovou publikací Boleticko z atelieru Seidl. Historicky nejvíc cen získaly knihy Jana Fischera a Emila Kintzla, a právě na Emila jako na legendu mezi šumavskými učiteli budeme letos v programu také vzpomínat. Ještě bych rád zmínil, že je pro nás stále opravdovým zázrakem, kolik knih o Šumavě každoročně vychází, opravdu máme z čeho vybírat a počet titulů je rok co rok vyšší.

Martin Sichinger

  • Narodil se ve Vimperku. Živí se jako učitel angličtiny a češtiny. Je programovým ředitelem mezinárodního festivalu Šumava Litera.
  • Za svůj románový debut Cukrový klaun získal roku 2008 Literární cenu Knižního klubu a vítězství si zopakoval i letos s románem Zítra přijde Olah. Vydal šestici románů o svém milovaném Vimpersku.
Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Co krok, to dopravní značka či tabulka se zákazem. Česko se „výhrůžkami“ jenom hemží

vydáno 29. dubna 2024  11:59

Možná si ještě vybavíte pražskou „aféru“, kdy strážníci vykazovali ze svahů Petřína sáňkující děti. Aby pak udělalo město výjimku, když nechalo drobotinu...  celý článek

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

V Ostravě stojí Florián, který bloudil krajem

vydáno 30. dubna 2024  8:30

Z dnešní mladé generace Ostravanů si už málokdo vzpomene na to, že na hlavním náměstí, které se dnes jmenuje Masarykovo, stávala socha lidového...  celý článek