metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Další 1 fotografie v galerii
Lukáš Drlík s jedním ze štěňat, Lakim | foto: Tomáš Škoda

Z lásky ke své smečce rhodéských ridgebacků se pustili do petfoodu

  16:55
„Naše psiska trápily vleklé kožní a zažívací potíže, které se řetězily do dalších zdravotních problémů,“ přibližuje podnikatel.

Lukáš Drlík se svojí ženou Katkou více jak desetiletí úspěšně podnikají ve zdravém jídle pro lidi. Oba jsou navíc letitými majiteli smečky rhodéských ridgebacků. Jde původem o africké lovecké plemeno určené k honům na lvy, které poznáte podle typického vyvýšeného pruhu srsti na zádech, jenž roste ve směru proti ostatní srsti. Jejich předchozí generace přivedla manžele Drlíkovy k vývoji psího krmiva D-Barf.

“Naše psiska trápily vleklé kožní a zažívací potíže, které se řetězily do dalších zdravotních problémů. Přišlo nám šílené potírat vzniklé zdravotní obtíže medikací, zvlášť když se ukázalo, že příčinou je granulované krmivo. Tak jsme si řekli a dost. Když máme zmáknutou výživu a zdravé jídelníčky pro lidi, tak pro psy krmivo taky dáme,“ popisuje prvotní motivaci Lukáš Drlík.

A Drlíkovi se do toho pustili s plnou vervou a rovnou ve velkém. Ve svém obřím výrobním areálu ve Strážnici vyčlenili oddělené prostory pro výrobu, oslovili veterináře kvůli nutričním specifikům krmiva, poprali se s legislativou a začali testovat. „Strašně se nám líbila metoda krmení barfem, kdy psi dostávají skutečné maso, které je doplňováno zeleninou, ovocem a dalšími nezbytnými nutrienty. Navíc prověřené dodavatele kvalitního masa máme navázané na naši krabičkovou dietu, takže pro krmiva můžeme garantovat takzvanou Human Grade kvalitu, tedy maso, které splňuje nároky masa pro lidskou konzumaci, což je v segmentu petfood spíše raritou,“ doplňuje Lukáš Drlík.

Manželé si začali pohrávat s myšlenkou, zda by se jim nepodařilo vyvinout takové krmivo, které by ponechalo výhody a přínos barfování, ale zároveň by majitelům psů odpadla náročnost skladování chlazeného či mraženého masa. Což je mimochodem zásadní problém u psů krmených barfem v případě cestování nebo když se má o psa starat někdo cizí, kdo s procesem nemá zkušenost a komu kontakt se syrovým masem mu vadí.

Zde Lukáš Drlík zúročil historickou zkušenost z práce pro obalovou společnost. „Maso jsme jednoduše s ostatními surovinami sterilovali a uzavřeli do speciálního obalu se stojným dnem. Ten zaručí, že sterilované krmivo bez problémů bezpečně zvládne teplotu do 25 °C. Podobnou technologii máme odzkoušenou pro vojáky v terénu,“ zmiňuje.

A co je uvnitř krmné dávky? Maso, jehož podíl je v průměru okolo 60 procent, a zbytek tvoří rostlinná složka jako ovoce, zelenina, rýže, červená čočka, quinoa, batáty nebo například bulgur. Vše završují oleje, bylinky a doplňkové látky v podobě vitaminů a minerálních látek.

Velký benefit spatřuje Drlík v tom, že krmivo může doplňovat jak granulovanou stravu, tak krmení barfem, aniž by došlo k zažívacím potížím psa, jak se tomu stává, pokud přechází z granulované stravy na barf či opačně. A jaké jsou plány manželů Drlíkových?

„Pár měsíců zpátky jsme pořídili největší zařízení v republice na lyofilizaci, tedy sušení mrazem, a tak u nás seženete stoprocentní sušené maso, které může posloužit jako pamlsek. Vývary sloužící pro zvlhčení granulí, rehydrataci, i zpestření stravy jsou těsně před uvedením a snažíme se najít distributora i pro chlazenou verzi krmiva. Hrajeme si s netradičními surovinami, jako je hmyzí protein pro vývary, a je otázkou času, kdy připravíme něco i pro kočky,“ uzavírá Lukáš Drlík.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek