metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 5 °C

Úterý 6. prosince 2022. Svátek má Mikuláš

Dalších 6 fotografií v galerii
Takto hraje muž na Václaváku, prý kvůli zásnubnímu prstenu. | foto: Mateusz Trześniowski

Zavřete okna. Pouliční umělci ztichnou zřejmě až na podzim

  10:29
Hlučné léto čeká centrum města, protože pouliční umělci zatím nezmizí. Omezení, které magistrát navrhoval, se bude projednávat asi až v září.

Méně zesilovačů, další ulice bez pouličních umělců a ukončení produkce večer o půl hodiny dříve, to vše sliboval magistrát lidem v nové vyhlášce o pouliční produkci, takzvaném buskingu, která měla platit od začátku prázdnin. Zastupitelstvo ji ale nestačilo schválit. Platit tak začne nejdříve na podzim.

„Někdy mám pocit, že nám produkce pod okny vybubnuje mozek z hlavy,“ stěžuje si starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Proti oknům jeho kanceláře je totiž jedno z míst, kde umělci rádi vystupují. Právě na to, že si v létě nemohou ani otevřít okna, si stěžují lidé v centru a jim se snažil magistrát změnou vyjít vstříc. Vše se ale zadrhlo.

Pouliční umělec

Pouliční umění

„Rada města schválila záměr novely, ten prošel připomínkovým řízením, které skončilo 14. června. Teď se vypořádávají připomínky, pak výbory, a až poté zastupitelstvo,“ popisuje úřední cestu mluvčí Prahy Vít Hofman. Zastupitelstvo se ale sejde až v září.

Během dlouhého projednávání a připomínkování této vyhlášky trpí hlavně centrum města. „V letní turistické sezoně je právě v naší městské části pro buskery nejlepší území pro dosažení vysokého výdělku, ale prioritou Prahy 1 je chránit své obyvatele, kteří si na hluk v ulicích neustále stěžují,“ dodává mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Novela měla chránit i zvířata. Pouliční umělci mají mít zakázáno při svých představeních používat třeba hady nebo papoušky. O pouličních umělcích ale nejedná jen Praha 1. Na počátku června jednala o venkovních produkcích i Praha 2. Magistrát požádala, aby produkce zakázal na náměstí I. P. Pavlova, Tylově náměstí a v Jugoslávské ulici, od křižovatky s Legerovou po Bělehradskou.

Odklad schválení vyhlášky mrzí i Prahu 5. „Posun nás netěší, i když máme k buskingu otevřený postoj,“ řekl radní Prahy 5 Petr Hnyk. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek

Období až opulentních hostin se blíží, dají se zvládnout bez těžkostí

vydáno 6. prosince 2022  6:00

Chcete se po svátcích vejít do svého oblečení? Na přibírání má vliv nedostatek spánku, kila naskáčou i po alkoholu.  celý článek

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek