metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 28 °C

Neděle 14. srpna 2022. Svátek má Alan

Dalších 6 fotografií v galerii
Takto hraje muž na Václaváku, prý kvůli zásnubnímu prstenu. | foto: Mateusz Trześniowski

Zavřete okna. Pouliční umělci ztichnou zřejmě až na podzim

  10:29
Hlučné léto čeká centrum města, protože pouliční umělci zatím nezmizí. Omezení, které magistrát navrhoval, se bude projednávat asi až v září.

Méně zesilovačů, další ulice bez pouličních umělců a ukončení produkce večer o půl hodiny dříve, to vše sliboval magistrát lidem v nové vyhlášce o pouliční produkci, takzvaném buskingu, která měla platit od začátku prázdnin. Zastupitelstvo ji ale nestačilo schválit. Platit tak začne nejdříve na podzim.

„Někdy mám pocit, že nám produkce pod okny vybubnuje mozek z hlavy,“ stěžuje si starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Proti oknům jeho kanceláře je totiž jedno z míst, kde umělci rádi vystupují. Právě na to, že si v létě nemohou ani otevřít okna, si stěžují lidé v centru a jim se snažil magistrát změnou vyjít vstříc. Vše se ale zadrhlo.

Pouliční umělec

Pouliční umění

„Rada města schválila záměr novely, ten prošel připomínkovým řízením, které skončilo 14. června. Teď se vypořádávají připomínky, pak výbory, a až poté zastupitelstvo,“ popisuje úřední cestu mluvčí Prahy Vít Hofman. Zastupitelstvo se ale sejde až v září.

Během dlouhého projednávání a připomínkování této vyhlášky trpí hlavně centrum města. „V letní turistické sezoně je právě v naší městské části pro buskery nejlepší území pro dosažení vysokého výdělku, ale prioritou Prahy 1 je chránit své obyvatele, kteří si na hluk v ulicích neustále stěžují,“ dodává mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Novela měla chránit i zvířata. Pouliční umělci mají mít zakázáno při svých představeních používat třeba hady nebo papoušky. O pouličních umělcích ale nejedná jen Praha 1. Na počátku června jednala o venkovních produkcích i Praha 2. Magistrát požádala, aby produkce zakázal na náměstí I. P. Pavlova, Tylově náměstí a v Jugoslávské ulici, od křižovatky s Legerovou po Bělehradskou.

Odklad schválení vyhlášky mrzí i Prahu 5. „Posun nás netěší, i když máme k buskingu otevřený postoj,“ řekl radní Prahy 5 Petr Hnyk. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Obchodní“ stezky ve metropoli. Lidé nechodí tudy, kudy jim to architekti, developeři a plánovači nalinkují.

PRAHA? AHA!
vydáno 14. srpna 2022  16:56

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Při povodních před 20 lety pomáhali také vojáci. Z vody tahali muže s koněm

vydáno 14. srpna 2022  7:22

Zástupce velitele 243. vrtulníkové letky major Marek Bohuněk a jeho kolega palubní technik praporčík Jaroslav Vlček v roce 2002 sloužili u Letky letecké...  celý článek

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek