metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Lino předvádí French and Furious 2 | foto: NETFLIX

Francouzský Semir Gerkhan demoluje Renaulty. Dvojka Ztracené kulky připomíná staré dobré časy

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Geniální mechanik Lino se pere jako Jack Reacher nebo třeba Hutch ze snímku Nikdo. Jezdí jako Semir Gerkhan z Kobry 11 zkřížený z Dominicem Torettem ze série Rychle a zběsile. A taky má víc štěstí, síly a houževnatosti, než Arnold Schwarzenegger v Komandu. No dobře, to poslední jsem už trochu přehnal. Podstatné ale je, že je hlavní hrdina snímku Ztracená kulka 2 podobně přímočaře zábavný jako celý film. Moc toho nenamluví, charismatu taky bůhví kolik nepobral, ale prostě vás na něj baví koukat. Neustále totiž něco dělá, respektive vymýšlí, mlátí a demoluje. A to je prima. Takhle povedenému béčku klidně odpustíte, že jde vlastně jen o výplň mezi jedničkou a potenciální trojkou.

O sympatických béčkových akčňácích, jakým Ztracená kulka 2 bezesporu je, se píší články sami. O to zaraženější jsem byl, když mi došlo, že jsem o prvním úspěšném snímku, jenž na Netflixu trendoval zhruba před dvěma lety, dosud nenapsal ani řádku. Tehdy mě přitom tohle veskrze nenápadné béčko potěšilo, a to hlavně tím, s jakou přímočarostí a lehkostí tehdy jeho tvůrci odvyprávěli jinak vcelku banální příběh. Dvojka, jejíž děj startuje doslova pár minut po konci jedničky, tak nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Kulka v autě i v hlavě
Ve stručnosti: jednička pojednává o mechanikovi, kterého policejní šéf vytáhne z kriminálu, aby mu dal druhou šanci u policejního sboru. Noví kolegové ale nejsou právě skautíci, a tak nejen že svého šéfa při první příležitosti odprásknout, ale navíc také svalí vinu na Lina. Zapomenou ale na usvědčující důkaz Jednu jedinou kulku zaseknutou uvnitř zmizelého auta. A tu musí Lino získat.

Někdo se i Lino musí zastavit. Třeba proto, aby se převlékl.

První díl tedy pojednával o tom, že je potřeba nejen pomstít dobrodince, ale také se vyhrabat z průšvihu. A přesně stejnou větou se dá popsat i děj dvojky, ve které si opět Lino nadělá pár nepřátel. Teď ale pro změnu zkorumpovaní policajti musejí zaplatit i za smrt Linova bráchy, který zemřel v prvním filmu.

Herečka Stefi Celma má nejvýraznější ženskou roli. Nakopávání zadků jí celkem jde.

Buldozer Lino
Hlavní hrdina, podobně jako jeho vytuněný sedan, působí jako neúnavný, ale přesto svižný buldozer. Přirovnání ke Kobře 11 zkřížené s devadesátkovými akčňáky se pak v případě Ztracené kulky 2 vyloženě nabízí. Lino si holt umí jít za svým, vymlátí klidně celou jednotku strážců zákona, s pomocí pár triků během chvíle zdemoluje celou flotilu policejních aut, zjednodušeně řečeno předvádí francouzské Rychle a zběsile. Nebo snad Taxi? Pořád jde ale v jádru o jednoduše ušitou detektivku, která oproti jedničce oplývá vyšším rozpočtem, za to o poznání méně originální zápletkou.

Alban Lenoir jako Lino

Honičky a rvačky
Asi ty vůbec nejzábavnější momenty nám Lino servíruje ve chvílích, kdy na něj naběhne už asi dvacátý chlápek, při honičce ho zablokuje již několikáté auto, nebo mu scénáristé hodí pod nohy jakýkoliv jiný pomyslný filmový klacek. Hrdina se z toho vždycky vyhrabe a jede dál. Pravda, trochu filmu místy chybí duše a je to zkrátka do značné míry cítit vatou. Zároveň je ale ve vzduchu i chystané třetí pokračování, které slibuje Linova dobrodružství možná i trochu posadit na zem. Takže je to vlastně logické. Bude trojka úplně stejná? Uvidíme. Jak ale již nyní víme s železnou jistotou, když se Lino vrací na scénu, mají mít chirurgové v nemocnicích pohotovost. A manželky staronových záporáků zahazují prstýnky.

Ztracená kulka 2

  • Režie: Guillaume Pierret
  • Scénář: Alban Lenoir, Guillaume Pierret
  • Kamera: Morgan S. Dalibert
  • Hudba: Romain Trouillet
  • Hrají: Alban Lenoir, Stefi Celma, Sébastien Lalanne, Diego Martín, Pascale Arbillot, Anne Serra, Jérôme Niel, Thibaut Evrard, Nicolas Duvauchelle, Joël Ravon a další.
  • Střih: Sophie Fourdrinoy
  • Zvuk: Roland Voglaire

Komentáře

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek