metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 2 fotografie v galerii
Zde už vitrína stojí v příčné lodi svatovítské katedrály. | foto: Metro.cz

Chcete vidět nejslavnější ovoce v Česku? Klenoty a lebka sv. Václava budou k vidění už od zítřka

  5:01
Na Pražském hradě vrcholí přípravy na výstavu korunovačních klenotů, která začíná zítra u příležitosti 30. výročí vzniku České republiky.

Svatováclavská koruna, královské žezlo, jablko a korunovační kříž budou stejně jako v roce 1929 vystaveny v původní vitríně navržené architektem Gočárem. Tu už ve čtvrtek přemístili do katedrály sv. Víta. Po dlouhých letech nebudou klenoty vystaveny ve Vladislavském sále, ale v katedrále, jen pár kroků od korunní komory, kde jsou obvykle uloženy. Výběr místa je podle prezidentské kanceláře připomenutím toho, že poprvé v novodobé historii byly v roce 1929 vystaveny právě tam.

Kromě koruny, žezla a jablka Hrad představí návštěvníkům mimořádně i méně známé součásti souboru – královský plášť a korunovační kříž nebo kožená pouzdra na jednotlivé klenoty. V dalších vitrínách budou vystaveny pohřební klenoty krále Přemysla Otakara, které mají připomenout původní podobu přemyslovských klenotů.

Vitrína putovala ze staré Sněmovny u Vladislavského sálu.

Z Korunní komory, kde jsou dlouhodobě uschovány, budou klenoty vyjmuty dnes, vrátí se do ní o týden později. Vyjmout je lze jen v případě, že se sejde všech sedm klíčníků. Těmi jsou prezident a premiér, předsedové obou parlamentních komor, pražský arcibiskup, probošt svatovítské kapituly a pražský primátor.

V komoře budou v mezičase probíhat restaurátorské práce a klenoty budou před oficiálním zveřejněním podrobeny historickým výzkumům.

Naposledy mohli lidé vidět klenoty v lednu 2018 ve Vladislavském sále, kde je dal prezident Zeman vystavit na oslavu 100 let od vzniku Československa a 25 let od založení České republiky.

Stalo se tak mezi prvním a druhým kolem tehdejších prezidentských voleb, v nichž Zeman obhajoval post hlavy státu. Také nynější výstava je mezi prvním a druhým kolem volby.

Komentáře

Hlavní zprávy

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek