metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 29 °C

Pátek 19. července 2024. Svátek má Čeněk

Na památky se svítí méně. Šetření energií má přinést městu úsporu v řádu milionů korun

  11:00
Pražské pamětihodnosti jsou kvůli stoupajícím cenám energií osvěcovány kratší dobu. K již druhé letošní úpravě doby slavnostního osvětlení většiny významných památek došlo minulý pátek. Nyní se začíná zhasínat už ve 21.30, tedy o hodinu a půl dříve oproti předchozímu stavu.
Kostel sv. Cyrila a Metoděje | foto: THMP

„Vedení Prahy zkrátilo dobu nasvícení památek už v červnu letošního roku, a to o dvě hodiny denně. Tento další krok ke snížení spotřeby energie přinese kumulovanou úsporu v řádu jednotek milionů korun ročně. Se společností Technologie hlavního města Prahy (THMP) nyní vytipováváme objekty, kde by bylo alternativně možné slavnostní osvětlení vypnout úplně,“ říká radní pro majetek Jan Chabr, který má slavnostní osvětlení pražských památek v gesci.

Zkrácená doba nasvícení se týká všech památek, které osvětluje THMP. Těch je celkem 140. Jedná se o téměř všechny významné pražské památky s výjimkou Pražského hradu, například kostel sv. Ludmily, Strahovský klášter, Loretu, kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně, Karlův most, Rudolfinum nebo Národní divadlo.

„Slavnostní osvětlení respektuje století vzniku památek, a to tak, že nejdéle svítí památky nejstarší a nejkratší čas je věnován památkám soudobým. Při zapínání a vypínání osvětlení jsou časy odstupňovány po třech minutách. Ve 33 minutách tak vždy dojde ke kompletnímu zapnutí nebo vypnutí soustavy slavnostního osvětlení,“ popisuje místopředseda THMP Tomáš Novotný.

Kromě omezení provozní doby slavnostního osvětlení investuje hlavní město Praha i do postupné náhrady sodíkových svítidel za LED svítidla, čímž je podle zástupců THMP možné dosáhnout až třicetiprocentní úspory elektrické energie.

Deník Metro se tento měsíc obrátil na radního Chabra s dotazem, kolik město ročně platí za veřejné osvětlení a jestli se v tomhle směru v budoucnu neočekává nějaké šetření. Podle radního je současná situace s náklady za veřejné osvětlení skutečně neblahá. Oproti loňsku zaplatí hlavní město za proud, který pražské lampy spotřebovaly, téměř dvojnásobek. Přílišné šetření by ale podle Chabra znamenalo nárůst nehodovosti nebo zvýšení kriminality.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek