metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Koniklec luční | foto: LUDĚK ČECH

Vydejte se po stopách konikleců. Třeba do Prokopského údolí nebo na Jižák

  13:04
V české přírodě se v současné době nachází celkem pět různých druhů konikleců. Všechny patří mezi vzácné a chráněné druhy, které skomírají na úbytě. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) proto vyhlásil letošek Rokem konikleců. Touto kampaní chce upozornit nejen na ohrožení a ochranu lokalit, kde tyto krásné jarní květiny rostou. Tedy hlavně stepí a lesostepí.

„Moravské koniklece velkokvěté pomalu odkvétají, naopak převážně v Čechách se vyskytující koniklece luční a ty jsou v plném květu. A protože jsou výhradně české koniklece otevřené a na květ se pomalu chystají, těžiště našich organizovaných vycházek se přesouvá právě sem,“ říká pro deník Metro koordinátorka kampaně Kateřina Burešová.

Již tento pátek, tedy pozítří, se koná vycházka za konikleci v pražském Prokopském údolí. Příští čtvrtek 13. dubna pak můžete navštívit vůbec nejbohatší lokalitu koniklece lučního českého u nás na Pitkovické stráni. V přírodním parku Botič-Milíčov, kde se tohle místo nachází, bude totiž již brzy k vidění několik tisíc chráněných květů.

Putovní výstava

  • Bannery s informacemi o našich druzích konikleců a jejich ochraně lze v dubnu spatřit například na pražském Ekofestu, který se bude konat 22. dubna v Malešicích.
  • Dále pak bude výstava Českého svazu ochránců přírody k vidění v Brně v sídle spolku Rezekvítek, v Bečovské botanické zahradě, v Hluku ve Zlínském kraji či na oslavách Dne Země v Prostějově.

„Příští sobotu 15. dubna se můžete za konikleci vypravit na Homoli nedaleko Vraného nad Vltavou, 16. dubna na Kladensko, 22. dubna máte na výběr hned ze dvou vycházek – okolí Bělé pod Bezdězem nebo severní okraj Prahy. Podrobnosti, a možná i nějaké další vycházky, které ještě mohou v průběhu času přibýt, najdete na webu rokkoniklecu.cz,“ upřesňuje pro deník Metro Burešová. Cílem aktivit v rámci Roku konikleců je i vyhledávání nových lokalit. Největší šance na objevení jsou podle odborníků hlavně u konikleců lučních. Zatímco koniklece otevřené a koniklece velkokvěté v tuzemsku pravidelně monitoruje Agentura ochrany přírody a krajiny, což ale neznamená, že se občas nějaké nová lokalita neobjeví, konikleci lučními se nikdo systematicky nezabývá.

„Připomínáme proto čtenářům deníku Metro i výzvu k mapování těchto rostlin. Lze využít webový formulář rokkoniklecu.cz/mapovani nebo projekt Mapování konikleců v aplikaci iNaturalist. V aplikaci vyhledáte projekt, připojíte se k němu a přidáváte svá pozorování. Mapují se koniklece mimo přírodní rezervace, přírodní památky a samozřejmě mimo výsadby na zahradách a v parcích,“ vysvětluje Burešová s tím, že se ochráncům postupně scházejí i příspěvky do koniklecové soutěže, kterou před nedávnem vyhlásili.

„Na zasílání výtvarných děl, literárních textů či map je sice ještě čas, uzávěrka je až v srpnu, ale kdy jindy se zabývat konikleci než právě v této době, že?“ míní Burešová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek