metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 2 fotografie v galerii
Imelda Stauntonová v seriálu Koruna (2021) | foto: Netflix

Vítejte v příšerném roce. V Koruně se zaskví také záporačka z Harryho Pottera

  6:03
Napjatě očekávaná pátá řáda seriálu Koruna je na spadnutí. Diváci Netflixu se ponoří do začátku 90. let.

Dosavadní čtyři řady seriálu zachycovaly nástup královny Alžběty na trůn po úmrtí jejího otce, krále Jiřího VI., a desetiletí jejího vládnutí. Diváci mohli na streamovací službě Netflix zhlédnout svatbu panovnice, narození jejích dětí, skandály dalších členů královské rodiny i sérii premiérů, kteří se v Downing Street vystřídali od 50. do 80. let, včetně Winstona Churchilla a Margaret Thatcherové.

Manželská krize zhoustne
Nejnovější řada Koruny, jež má preméru již zítra, bude podle dostupné ukázky pokrývat bouřlivá 90. léta, včetně roku 1992, který sama královna označila za annus horobili, tedy příšerný rok. To vše kvůli požáru na hradu Windsor a rozpadům manželství jejích tří dětí.

Elizabeth Debicki v seriálu Koruna (2021)

Očekává se, že ústřední dějovou linkou páté série budou právě manželská krize princezny Diany a prince Charlese a jejich rozvod. V seriálu budou i kontroverzní rozhovory, ve kterých oba nezvykle otevřeně hovořili o Charlesově románku s Camillou Parkerovou Bowlesovou, nynější královnou manželkou.

Ustoupili i expremiérovi
Pátá řada se také dočká označení, které jasně upozorňuje, že jde o fikci. Netflix s tímto krokem dlouho otálel, ustoupil ale po nejnovější vlně kritických reakcí, ke kterým se připojili i herečka Judi Denchová nebo bývalý britský premiér John Major, jehož v páté sérii ztvární herec Jonny Lee Miller.

Dominic West v seriálu Koruna (2021)

Další řada? Asi za rok
Seriál loni ovládl udílení amerických televizních cen Emmy i Zlatých glóbů – v obou případech získal sošky za nejlepší drama a několik ocenění hereckých výkonů. Sledovanost Koruny po smrti královny Alžběty II. v Británii stoupla o 800 procent. Netflix v souvislosti s úmrtím panovnice, která zemřela 8. září ve věku 96 let, na pár dnů přerušil natáčení šesté a poslední řady. Datum jejího uvedení zatím společnost neoznámila, podle odborných webů by se mělo jednat o listopad 2023.

Záporačka z Pottera
Držitelku Oscara Olivii Colmanovou v roli panovnice Alžběty II. nahradí Imelda Stauntonová, známá například z filmů o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. Královnina manžela, prince Philipa, si nyní zahraje Jonathan Pryce, který se vystřídá s Tobiasem Menziesem. Princeznu Dianu ztvární Elizabeth Debická místo Emmy Corrinové, která za svůj výkon v této roli získala Zlatý glóbus. Prince Charlese bude hrát Dominic West, kterého proslavil seriál The Wire – Špína Baltimoru. Seriál Koruna měl premiéru v roce 2016.

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek