metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 28 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

Vítejte v příšerném roce. V Koruně se zaskví také záporačka z Harryho Pottera

  6:03
Napjatě očekávaná pátá řáda seriálu Koruna je na spadnutí. Diváci Netflixu se ponoří do začátku 90. let.

Další 2 fotografie v galerii
Imelda Stauntonová v seriálu Koruna (2021) | foto: Netflix

Dosavadní čtyři řady seriálu zachycovaly nástup královny Alžběty na trůn po úmrtí jejího otce, krále Jiřího VI., a desetiletí jejího vládnutí. Diváci mohli na streamovací službě Netflix zhlédnout svatbu panovnice, narození jejích dětí, skandály dalších členů královské rodiny i sérii premiérů, kteří se v Downing Street vystřídali od 50. do 80. let, včetně Winstona Churchilla a Margaret Thatcherové.

Manželská krize zhoustne
Nejnovější řada Koruny, jež má preméru již zítra, bude podle dostupné ukázky pokrývat bouřlivá 90. léta, včetně roku 1992, který sama královna označila za annus horobili, tedy příšerný rok. To vše kvůli požáru na hradu Windsor a rozpadům manželství jejích tří dětí.

Elizabeth Debicki v seriálu Koruna (2021)

Očekává se, že ústřední dějovou linkou páté série budou právě manželská krize princezny Diany a prince Charlese a jejich rozvod. V seriálu budou i kontroverzní rozhovory, ve kterých oba nezvykle otevřeně hovořili o Charlesově románku s Camillou Parkerovou Bowlesovou, nynější královnou manželkou.

Ustoupili i expremiérovi
Pátá řada se také dočká označení, které jasně upozorňuje, že jde o fikci. Netflix s tímto krokem dlouho otálel, ustoupil ale po nejnovější vlně kritických reakcí, ke kterým se připojili i herečka Judi Denchová nebo bývalý britský premiér John Major, jehož v páté sérii ztvární herec Jonny Lee Miller.

Dominic West v seriálu Koruna (2021)

Další řada? Asi za rok
Seriál loni ovládl udílení amerických televizních cen Emmy i Zlatých glóbů – v obou případech získal sošky za nejlepší drama a několik ocenění hereckých výkonů. Sledovanost Koruny po smrti královny Alžběty II. v Británii stoupla o 800 procent. Netflix v souvislosti s úmrtím panovnice, která zemřela 8. září ve věku 96 let, na pár dnů přerušil natáčení šesté a poslední řady. Datum jejího uvedení zatím společnost neoznámila, podle odborných webů by se mělo jednat o listopad 2023.

Záporačka z Pottera
Držitelku Oscara Olivii Colmanovou v roli panovnice Alžběty II. nahradí Imelda Stauntonová, známá například z filmů o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. Královnina manžela, prince Philipa, si nyní zahraje Jonathan Pryce, který se vystřídá s Tobiasem Menziesem. Princeznu Dianu ztvární Elizabeth Debická místo Emmy Corrinové, která za svůj výkon v této roli získala Zlatý glóbus. Prince Charlese bude hrát Dominic West, kterého proslavil seriál The Wire – Špína Baltimoru. Seriál Koruna měl premiéru v roce 2016.

Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek