metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota, 22. září 2018. Svátek má Darina.
Vizualizace řešení interiéru stanice metra Nemocnice Krč na trase D (koncepce...
Dalších 6 fotografií v galerii
Vizualizace řešení interiéru stanice metra Nemocnice Krč na trase D (koncepce řešení dokumentace pro územní rozhodnutí 12/2011). | foto: Metroprojekt Praha, novemetro.czMetro.cz

Metro trasa D bude za 40 miliard korun

19. března 2018  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Postavit plánovanou trasu metra D z Pankráce do Depa Písnice nebude levná záležitost. Podle odhadů magistrátního dopravního výboru bude Prahu stát necelých 40 miliard korun.

Nejvíc peněz spolyká zbudování tunelů a vestibulů, a to celkem 21 miliard. Již letos v létě by měl začít geologický průzkum pro první plánovaný úsek mezi Novými Dvory a Pankrácí.„Zhruba v červnu, v červenci bychom začali se samotnými pracemi. Ty by končily zhruba v srpnu 2019,“ říká generální ředitel dopravního podniku Martin Gillar o plánovaném geologickém průzkumu. Ten bude stát miliardu korun. Kvůli snazšímu výkupu pozemků chtějí dopravní podnik a hlavní město založit společný podnik s developerskou firmou Penta Investments.

Fotogalerie

Plánují tak učinit i přes hlasitý nesouhlas opozice, podle které nyní nelze garantovat, že projekt bude pro Prahu výhodný a právně zabezpečený. Gillar stále argumentuje tím, že dopravce není sám schopen potřebné pozemky vykoupit. Vlastníci totiž žádají mnohem vyšší částky, než na kolik je ocenily posudky dopravce. K tomu chtějí také vykompenzovat roky, kdy na území byla dána stavební uzávěra.

„Majetkově vlastníky, kteří mají pozemky prodat nebo k nim poskytnout práva, zastupuje jeden subjekt a s tímto subjektem v tuto chvíli jedná hlavní město za účasti dopravního podniku a Prahy 4. Předpokládám velmi optimisticky dohody s vlastníky v druhém, respektive třetím kvartálu 2018,“ dodává Gillar.

Společný podnik by s výkupem podle generálního ředitele neměl mít problém. Dopravce se potřebuje domluvit s vlastníky 451 z celkově nutných 655 pozemků. Ze společného podniku by také byla vyjmuta území u stanic Nádraží Krč a Nemocnice Krč. Déčko má vést nejen z Pankráce do Písnice, ale také na náměstí Míru.

Trasa má odlehčit lince C a propojit sídliště na jihu Prahy s centrem. Z celkové sumy budou vlaky a řídící systém stát 6,5 miliardy. Depa a parkoviště vyjdou Prahu na 5,7 miliardy korun. Další peníze pak padnou na výkupy pozemků a povrchové úpravy stanic.

Metro D

  • V první fázi má vzniknout úsek Pankrác - Olbrachtova. Následně bude stavba prodloužena do plánované zastávky Nové Dvory a pak do konečné Depo Písnice.
  • Následovat má úsek z Pankráce na náměstí Míru. Kam povede odtud, zatím není rozhodnuto. Podle jedné varianty má vést na náměstí Republiky, podle další na Žižkov a do Vysočan.
  • Penta Investments, jež má městu pomáhat s výkupem pozemků, je kyperský podnik. Působí v řadě oblastí, zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době i v médiích. Je aktivní na více než deseti trzích napříč Evropou. Předloni zvýšila čistý zisk o 25 procent na 6,78 miliardy korun. Výběrové řízení na partnera dopravního podniku vyhrála proti konkurenci šesti firem.Komentáře

Hlavní zprávy

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článek

Revoluce, pak kocovina

Momentka z inscenace ’68
vydáno 22. září 2018  12:50

Hravou scénickou esej J. A. Pitínského hraje brněnské HaDivadlo.  celý článek

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článek

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám