metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 21 °C

Středa, 4. srpna 2021. Svátek má Dominik.

Větší foto
Petr Ryšávka | foto: Andrea VagnerováMetro.cz

Pro svá střeva dělejte víc. Pozor na jídlo, dopřejte si probiotika

  20:00
Taky jste se vždy domnívali, že v lidských střevech všechno končí? Pravda je ale taková, že ve střevech se nachází většina imunity, která je nejen v poslední době velmi důležitá. Takže tam to také může začít. Co je důležité a na co se zaměřit, říká v rozhovoru Petr Ryšávka z Media Pharma Vision. Problematikou správného fungování střevního mikrobiomu se zabývá už léta. Provozuje také svůj blog s názvem expertnaprobiotika.cz.

Opravdu imunita začíná ve střevech?
Odhaduje se, že 70 procent imunity máme ve střevě. Imunitní systém se tam vytváří s pomocí mikrobiomu, tedy bakterií, virů, hub a prvoků. Když si uvědomíte, že podle odborníků je ve střevě od 0,3do 1,3 kilogramu bakterií – já se přikláním k hodnotě kolem 1 kila – a to množství bakterií je větší, než je počet tělesných buněk, je pochopitelné, že tento počet musí zasahovat do imunitního systému. Kdyby ho bakterie neregulovaly, mohl by vytvořit neřízenou reakci proti nim. Mikrobiom celou řadou signálů působí na obranyschopnost člověka a reguluje protizánětlivé reakce imunity, což je naprosto klíčový fakt. Pokud máme tedy střevní mikrosvět správně nastavený, bakterie vysílají optimální signály, které udržují rovnováhu mezi zánětlivou a protizánětlivou reakcí.

Čím můžeme negativně, a naopak pozitivně ovlivnit tvorbu našeho mikrobiomu?
Negativně ho jednoznačně ovlivňuje užívání antibiotik. Na druhou stranu základní probiotika, kterými střeva můžeme podpořit, jsou ve fermentovaných mléčných produktech a zelenině.

A co se týče jídelníčku, čím svým střevům můžeme nejvíc škodit?
V první řadě jsou to konzervanty. Když si vezmete, že si například zakoupíte šunku, která má trvanlivost několik měsíců, znamená to, že se na ní několik měsíců nebude tvořit plíseň a vydrží. Pokud se ale taková potravina dostane do trávicího traktu, laicky řečeno, se na ní právě kvůli konzervantům nemohou „živit“ ani prospěšné bakterie. Chemie v potravinách spustí požár v naší mikrobiomové džungli.

Pokud bychom chtěli koupit nějaké probiotické doplňky stravy, podle čeho se řídit při jejich výběru?
Je velmi obtížné na to v krátkosti odpovědět, ale pokusím se. Ale obecně, pokud mají fungovat, měla by mít jedna denní dávka minimálně 10 miliard probiotických bakterií. Pokud se pohybujeme na nižších hodnotách, podle mých zkušeností nemusí být jejich účinek dostatečný. Obecně platí i to, že čím víc kmenů, tím vyšší efekt. Také pokud dostanete průjem, třeba při cestách, můžete v první fázi zkusit do těla dostat několikanásobně vyšší množství denní dávky. Terapeutický účinek silné probiotické nálože pak obvykle pocítíte během 24 hodin.

Nemůže ale dojít k předávkování?
Ne, jediná věc, na kterou si je třeba dávat pozor, je nějaká další přidružená léčba, například lidé při chemoterapii. Zde je potřeba se poradit s lékařem. Jsou ale popsány studie, kdy se lidem podávalo až 300 miliard živých bakterií bez nežádoucích účinků. Ale takové experimentování bych nedoporučoval.

Každé tělo ale, jako u všeho, potřebuje doplnit do střev i něco jiného.
Na trhu nyní existuje také možnost takzvaných individualizovaných probiotik. Postup je potom takový, že si klient odebere vzorek své stolice, který zašle k rozboru. Podle něj pak lze vyhodnotit kondici a stav mikrobiomu včetně jeho nedostatků nebo problémů. Individualizovaná probiotika jsou cíleně připravena pro uživatele na několik měsíců. Jsou doslova a do písmene vyrobena přímo na míru daného člověka.

Komentáře

Hlavní zprávy

V životě potřebuje pomocnou ruku. Psaní jde však milovníkovi cestování samo

vydáno 4. srpna 2021  6:00,  aktualizováno  15:53

Cestovatel Filip Schiller má své tempo, a využívá proto odborné poradce. Jeho knihy jsou „limitované edice“.  celý článek

Sběratelé autíček se při výběru modelů předhánějí v klikání

vydáno 4. srpna 2021  12:18

Dá se říci, že nadšenci pro modely z Nového Hrádku kupují výjimečně (a svým způsobem) i zajíce v pytli. Objednali si v klubovém členství vozy, které zatím...  celý článek

Virus mění myšlení lidí. Pandemie ukázala zranitelné místo v systému

vydáno 3. srpna 2021  15:36

Čím větší továrna, tím menší sklady, nebo raději vůbec žádné. Díly i suroviny dorazí do fabriky v přesně naplánovaný čas a jdou z kamionu okamžitě na pás.   celý článek

Vyzkoušela si ženskost na třicet způsobů, vzniklé fotografie ukazuje na výstavě

vydáno 3. srpna 2021  11:53

V kavárně a galerii Art-n-Coffee v centru Prahy proběhla v půlce července vernisáž výstavy 30 Shades of Women. Herečka Helena Urban, která za projektem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy