metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Dalších 9 fotografií v galerii
Autoři chytrého skleníku - David Bažout a Daniel Kolínek | foto: Sensorie.cz

Studenti vymysleli chytré skleníky. V nich vám už nic neuvadne

  4:46
Pohodové pěstování dobrot! Dva kluci vymysleli, jak pomoct třeba okurce, aby byla zelená a čerstvá. Kroutit se bude tak, jak se každá správná okurka má kroutit.

Všechno to začalo jedním nenápadným letním dnem před dvěma roky. Dva studenti informatiky z Vysokého učení technického v Brně měli těsně po státnicích a konečně si užívali trochu volna. A jen tak přišel nápad, jak vyladit pěstování zeleniny. „Oba jsme znali pěstování čerstvé domácí zeleniny už odmalička. Můj taťka byl vždycky časově zaneprázdněný a hledal způsoby, jak si pěstování ve skleníku usnadnit. Zkoušel si doma vyrobit automatické zavlažování, a když přišly mrazíky, skleník ohříval starým přímotopem. A potom jsme si řekli, že tohle musí jít určitě nějak lépe. A rozhodli jsme se postavit první chytrý skleník,“ říká pro deník Metro David Bažout, který nad možnostmi přemýšlel se svým kamarádem Danem Kolínkem.

Byli z nápadu tolik nadšení, že se do toho pustili hned druhý den. Pracovali i 17 hodin denně. „Za dva týdny tvrdé práce už se začínal skleník probouzet k životu. Z té doby máme i spoustu vtipných historek. Třeba jednou jsme omylem objednali špatný model otevírače oken a stal se z něj spíš vyrážeč. Taťkovi se to moc líbilo, ale vždycky měl spoustu dalších nápadu, co by mohlo být lepší. Byla to dlouhá cesta, ale postupně jsme se dobrali ke skvělému výsledku,“ směje se.

Od té doby svůj chytrý skleník, který šetří pěstiteli čas, snižuje náklady a přináší vyšší úrodu, inovují. Jejich skleník prodloužuje vegetační dobu, využívá dešťovou vodu a odhaluje nemoci rostlin podle fotografie. „Zatím nabízíme pouze chytré vybavení, zároveň ale připravujeme kompletní řešení s autory designového skleníku Pomoduomo,“ říká David.

Vybavení je velmi dobře použitelné s většinou běžných zahradních skleníků. Hodí se pro malé o rozměrech 4 x 3 metry nebo i méně, ale zvládne i obra s rozměry 8 x 6 metrů. Podle dispozic konkrétního skleníku si každý vybere komponenty, které se mu hodí. „Případně nám mohou lidé zavolat aspolečně už něco vymyslíme,“ radí.

David také zdůrazňuje, že skleník není jen pro zahradníky, kteří to umí se zeleninou stejně tak dobře jako s mobily a internetem. Moderních technologií se vůbec nemusí bát i starší zahradničští kolegové. „Chytrý skleník už byl několikrát dárkem od dětí pro rodiče v důchodu, aby jim ušetřili námahu. Není to o nic složitější než otevření webového prohlížeče,“ mrká na nás David. Strach nemusí mít ani ti, kteří jsou méně zruční. Skleník může fungovat už za pár hodin. Kluci připravují i variantu na klíč, kde by se o vše postarala montážní firma.

Veškeré vybavení firma mladých kluků vyrábí v Česku, a to díky spolupráci s dalšími firmami. Kromě prodejů z jejich webu spolupracují se dvěma e-shopy se zahradní technikou. Vše ale není jen o penězích. „V současnosti se společně s Nadací Partnerství snažíme popularizovat lokální pěstování potravin a část ze zisku jim věnujeme,“ uzavírá David.

Chytrý skleník

  • Chytrý skleník Sensorie vznikl v létě 2019. Od té doby prošel testovacím provozem, úpravami a vylepšeními. Kluci získali řadu zkušeností. Jádro tvoří řídicí jednotka, do které jsou zapojeny komponenty podle přání uživatele.
  • Tuto jednotku lze připojit k wi-fi síti a poskytuje tak uživateli přístup ke vzdálenému dohledu odkudkoliv na světě. Skrze webovou aplikaci je možné snadno určit, jaké podmínky mají být ve skleníku udržovány. Je zde i nápověda pro začátečníky. 
  • Řídicí jednotka pomocí senzorů sleduje a následně upravuje vhodné podmínky pro pěstování. Pozorováním teploty a vlhkosti uvnitř skleníku i mimo něj lze pomocí elektrického otevírání okna či ventilátoru regulovat proudění vzduchu. Případně lze zvlhčit vzduch pomocí speciální rozprašovací hadice.
  • Využitím elektrického vyhřívání skleníku je možné ochránit rostliny před ranními mrazíky a prodloužit tak vegetační dobu až o 5 měsíců ročně za poměrně nízkých nákladů.
  • O zavlažování je také postaráno. Nabízí se zavlažování pomocí časovače nebo podle senzoru vlhkosti půdy. K jednotce lze připojit čerpadlo, využívat nasbírané dešťové vody a zabránit tak zbytečnému plýtvání.
  • Skleník je též vybaven kamerou, která pomáhá odhalit případné zloděje a škůdce. Také ji lze využít pro sledování dozrávající úrody. Zeleninu a ovoce ochrání i před škůdci a mrazíky.
  • Plíseň? Vyfoťte ji! Prakticky přijdete do skleníku s telefonem, pořídíte fotografii zasažené části rostliny a skleník automaticky vyhodnotí, o jakou nemoc se jedná.
  • Automatizovaně zatím umí odhalit 32 druhů nemocí rajčat, okurek nebo paprik. A co když někomu automatizované vyhodnocení nestačí? Přes aplikaci lze dotaz poslat přímo vystudovaným rostlinolékařům a ti už si s tím určitě poradí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek