metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Dalších 9 fotografií v galerii
Autoři chytrého skleníku - David Bažout a Daniel Kolínek | foto: Sensorie.cz

Studenti vymysleli chytré skleníky. V nich vám už nic neuvadne

  4:46
Pohodové pěstování dobrot! Dva kluci vymysleli, jak pomoct třeba okurce, aby byla zelená a čerstvá. Kroutit se bude tak, jak se každá správná okurka má kroutit.

Všechno to začalo jedním nenápadným letním dnem před dvěma roky. Dva studenti informatiky z Vysokého učení technického v Brně měli těsně po státnicích a konečně si užívali trochu volna. A jen tak přišel nápad, jak vyladit pěstování zeleniny. „Oba jsme znali pěstování čerstvé domácí zeleniny už odmalička. Můj taťka byl vždycky časově zaneprázdněný a hledal způsoby, jak si pěstování ve skleníku usnadnit. Zkoušel si doma vyrobit automatické zavlažování, a když přišly mrazíky, skleník ohříval starým přímotopem. A potom jsme si řekli, že tohle musí jít určitě nějak lépe. A rozhodli jsme se postavit první chytrý skleník,“ říká pro deník Metro David Bažout, který nad možnostmi přemýšlel se svým kamarádem Danem Kolínkem.

Byli z nápadu tolik nadšení, že se do toho pustili hned druhý den. Pracovali i 17 hodin denně. „Za dva týdny tvrdé práce už se začínal skleník probouzet k životu. Z té doby máme i spoustu vtipných historek. Třeba jednou jsme omylem objednali špatný model otevírače oken a stal se z něj spíš vyrážeč. Taťkovi se to moc líbilo, ale vždycky měl spoustu dalších nápadu, co by mohlo být lepší. Byla to dlouhá cesta, ale postupně jsme se dobrali ke skvělému výsledku,“ směje se.

Od té doby svůj chytrý skleník, který šetří pěstiteli čas, snižuje náklady a přináší vyšší úrodu, inovují. Jejich skleník prodloužuje vegetační dobu, využívá dešťovou vodu a odhaluje nemoci rostlin podle fotografie. „Zatím nabízíme pouze chytré vybavení, zároveň ale připravujeme kompletní řešení s autory designového skleníku Pomoduomo,“ říká David.

Vybavení je velmi dobře použitelné s většinou běžných zahradních skleníků. Hodí se pro malé o rozměrech 4 x 3 metry nebo i méně, ale zvládne i obra s rozměry 8 x 6 metrů. Podle dispozic konkrétního skleníku si každý vybere komponenty, které se mu hodí. „Případně nám mohou lidé zavolat aspolečně už něco vymyslíme,“ radí.

David také zdůrazňuje, že skleník není jen pro zahradníky, kteří to umí se zeleninou stejně tak dobře jako s mobily a internetem. Moderních technologií se vůbec nemusí bát i starší zahradničští kolegové. „Chytrý skleník už byl několikrát dárkem od dětí pro rodiče v důchodu, aby jim ušetřili námahu. Není to o nic složitější než otevření webového prohlížeče,“ mrká na nás David. Strach nemusí mít ani ti, kteří jsou méně zruční. Skleník může fungovat už za pár hodin. Kluci připravují i variantu na klíč, kde by se o vše postarala montážní firma.

Veškeré vybavení firma mladých kluků vyrábí v Česku, a to díky spolupráci s dalšími firmami. Kromě prodejů z jejich webu spolupracují se dvěma e-shopy se zahradní technikou. Vše ale není jen o penězích. „V současnosti se společně s Nadací Partnerství snažíme popularizovat lokální pěstování potravin a část ze zisku jim věnujeme,“ uzavírá David.

Chytrý skleník

  • Chytrý skleník Sensorie vznikl v létě 2019. Od té doby prošel testovacím provozem, úpravami a vylepšeními. Kluci získali řadu zkušeností. Jádro tvoří řídicí jednotka, do které jsou zapojeny komponenty podle přání uživatele.
  • Tuto jednotku lze připojit k wi-fi síti a poskytuje tak uživateli přístup ke vzdálenému dohledu odkudkoliv na světě. Skrze webovou aplikaci je možné snadno určit, jaké podmínky mají být ve skleníku udržovány. Je zde i nápověda pro začátečníky. 
  • Řídicí jednotka pomocí senzorů sleduje a následně upravuje vhodné podmínky pro pěstování. Pozorováním teploty a vlhkosti uvnitř skleníku i mimo něj lze pomocí elektrického otevírání okna či ventilátoru regulovat proudění vzduchu. Případně lze zvlhčit vzduch pomocí speciální rozprašovací hadice.
  • Využitím elektrického vyhřívání skleníku je možné ochránit rostliny před ranními mrazíky a prodloužit tak vegetační dobu až o 5 měsíců ročně za poměrně nízkých nákladů.
  • O zavlažování je také postaráno. Nabízí se zavlažování pomocí časovače nebo podle senzoru vlhkosti půdy. K jednotce lze připojit čerpadlo, využívat nasbírané dešťové vody a zabránit tak zbytečnému plýtvání.
  • Skleník je též vybaven kamerou, která pomáhá odhalit případné zloděje a škůdce. Také ji lze využít pro sledování dozrávající úrody. Zeleninu a ovoce ochrání i před škůdci a mrazíky.
  • Plíseň? Vyfoťte ji! Prakticky přijdete do skleníku s telefonem, pořídíte fotografii zasažené části rostliny a skleník automaticky vyhodnotí, o jakou nemoc se jedná.
  • Automatizovaně zatím umí odhalit 32 druhů nemocí rajčat, okurek nebo paprik. A co když někomu automatizované vyhodnocení nestačí? Přes aplikaci lze dotaz poslat přímo vystudovaným rostlinolékařům a ti už si s tím určitě poradí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek