metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
ForCity Plus Škoda 30T
Dalších 13 fotografií v galerii
ForCity Plus Škoda 30T | foto: Dopravní podnik Bratislava

Čtenáři Metra rozhodli: Nejkrásnější tramvaje jezdí v Bratislavě

4. srpna 2015  10:45 Metro.cz
Električky porazily tramvaje i šaliny. V anketě na webu Metro.cz bodovaly i pražské vozy. Nejošklivější tramvaje jezdí podle čtenářů v Olomouci.

Čtenáři Metra minulý týden hlasovali v anketě o nejkrásnější tramvaj (ANKETA ZDE). Nejvíc hlasů získaly stroje, které brázdí Bratislavu. Slovenskou metropoli v soutěži reprezentovaly električky (slovensky tramvaje) Tatra K2S a ForCity Plus Škoda 30T.

Pětičlánkové tramvaje 30T pojmou až 356 cestujících. „Jsou kompletně vybaveny klimatizací. Zároveň disponují kamerovým systémem s dvanácti kamerami, které zvyšují bezpečnost cestujících,“ popisuje vozy Adriana Volfová, mluvčí bratislavského dopravního podniku. Tramvaje jsou přizpůsobeny i pro cestování nevidomých. „Ve vozech je speciální systém pro hlasovou komunikaci mezi nevidomými cestujícími a řidičem,“ připomíná Volfová. Slovenské tramvaje získaly v anketě 4272 hlasů.

15T

15T

EVO2

EVO2

Evička se líbí

Anketa

Celkem se ankety zúčastnilo 17.531 čtenářů.

 • Bratislavské tramvaje získaly 4272 hlasů.
 • Stříbro získaly díky 4132 hlasů vozy z Liberce
 • Třetí Praha získala 3743 hlasů.
 • Brněnské šaliny měly 2780 hlasů. 
 • Pátou pozici obsadila Plzeň s 1455 hlasy. 
 • Ostrava byla šestá s 682 hlasy.
 • Nejméně se líbily vozy z Olomouce. Získaly jen 467 hlasů.

Dopravní podnik Liberce a Jablonce do soutěže poslal Pražany oblíbenou „Evičku“. Lépe řečeno její větší sestřičku. V dnešních dnech v Praze občas potkáte tramvaj EVO1, kterou si zdejší obyvatelé překřtili roztomilou přezdívkou. Žlutobílý vagonek, který je právě testován na metropolitních kolejích, na podzim poputuje nejspíš právě do Liberce. Zde už přes dva roky cestující vozí tramvaj EVO2. Liberecké tramvaje získaly 4132 hlasů.

Pomyslný bronz si z ankety odnesla Praha. Ta dostala od čtenářů 3743 hlasů. Pražský dopravní podnik do soutěže poslal vozy T3 a nejmodernější pražskou tramvaj 15T. Dopravní podnik slibuje, že letos do ulic metropole vyjedou ještě modernější varianty této tramvaje. „Ty budou mít wi-fi s internetem zdarma, klimatizaci a nový typ plastových sedaček. Oproti současným vozům budou mít i nový design čela s LED páskem,“ slibuje Aneta Řehková, mluvčí pražského dopravního podniku.

Vario LF+

Vario LF+

T2R

T2R

Olomouc propadla

Na chvostu soutěže se umístily tramvaje z Olomouce. Nejmodernějším strojem ve vozovně olomouckého dopravního podniku je tramvaj Vario LF+. Po metropoli Hané jezdí v bílo-modro-červené variantě. Olomouc v anketě získala pouhých 467 hlasů.

Anketa o nejkrásnější tramvaj probíhala na webu Metro.cz od 26. července do 1. srpna. Jednotlivé dopravní podniky do ní vyslaly své nejmodernější a nejběžnější stroje. Redakce Metra ve spolupráci s jednotlivými městy pak anketu vyvěsila na řadě facebookových profilů měst i dopravních podniků. 

Perličky z vozoven

Po českých městech jezdí řada zajímavých tramvají. Vozy nabízí různé vychytávky.

 • Brno – V moravském městě jezdí tramvaj Vario LF2R.E. V minulosti byla provozována i varianta soupravy 2xVarioLF2, která se svou délkou přes čtyřicet pět metrů byla nejdelším tramvajovým vozidlem provozovaným na území České republiky.
 • Plzeň – Koleje západočeského města brázdí také vozy Vario LF 2/2 IN, takzvané „inky“. Zajímavostí vozu je tempomat, který slouží k udržení stálé rychlosti. Obsaditelnost vozu je o polovinu větší než u standardního vozu T3R a při plném obsazení pojme téměř 200 cestujících. 
 • Liberec – Severočeskou zajímavostí jsou poslední dvě tramvaje typu Tatra T2R, jsou dokonce poslední na světě. Obě tramvaje, které dříve jezdily v Ostravě, jsou stále zařazeny do pravidelného provozu na úzkém rozchodu kolejí mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou.
 • Olomouc– Při cestách po metropoli Hané se nudit nebudete. Některé tramvaje v Olomouci jsou totiž vybaveny LCD monitory, na kterých mohou být cestující informováni například o omezení provozu, zároveň je zde umístěna reklama a v současnosti na těchto monitorech také běží logické hádanky, které vám mohou pomoci ukrátit cestování.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zoo dá tři koruny z každého lístku na divoká zvířata

Kůň Převalského
vydáno 21. listopadu 2018  10:21

Trojskou zoo letos navštívilo milion čtyři sta tisíc lidí. Ochranáři tak dostanou asi čtyři miliony korun.  celý článek

Miliony turistů zahlcují Česko, hotely marně hledají personál

Ilustrační snímek
vydáno 21. listopadu 2018  9:37

Přinášíme miliardy, dejte nám náměstka. Cestovní ruch se hlásí o svá práva.  celý článek

Komplikace na Jižní spojce. Dělníci opravují vozovku u lanového mostu

Jižní spojka (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  8:45

Pražští řidiči, kteří jezdí do práce po Jižní spojce, musejí zase jednou vyrážet o pár minut dřív. Od lanového mostu po nájezdovou rampu V Korytech tu...  celý článek

Hurá na kluziště. Deník Metro připravil velký přehled, kde si v Praze zabruslíte

Bruslařskou plochu na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady...
vydáno 21. listopadu 2018  6:29

Zima se blíží a k ní neodmyslitelně patří i ledové radovánky. A protože pražská kluziště pomalu otevírají své brány, přináší vám deník Metro přehled míst,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám