metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Akrobati budou létat vzduchem. Festival Letní Letná nabídne i světové premiéry

  12:41
Letošní 11. ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, který se uskuteční od 17. srpna do 2. září na pražské Letné, nabídne řadu premiér - českých, světových i pražských. Jako hlavní hvězda přijede jeden z nejúspěšnějších souborů festivalové historie Cirque Trottola, který zde uvede českou premiéru nejnovějšího představení Matamore. Informoval o tom dnes ředitel festivalu Jiří Turek.
Z představení Matamore | foto: letniletna.cz

"Představení Cirque Trottola vzniklo ve spolupráci s dalším velkým jménem francouzského nového cirkusu, souborem Petit Théâtre Baraque. Výsledkem je fantaskní cirkus s křehkými a burleskními klauny a akrobaty, kteří žonglují či létají vysoko ve vzduchu, jakoby popírali zákony gravitace. Je to představení veselé i smutné, drsné i dojemné, je to hluboce lidské, je to cesta k samotnému srdci nového cirkusu i diváků," uvedl Turek.

Vystupovat bude i vozíčkář

Jak vypadá interakce nového cirkusu a živé hudby v podání Ivy Bittové ukáže ve světové premiéře kanadsko-francouzsko-belgický soubor La Compagnie du Poivre Rose složený z mladých herců a akrobatů. "Základnu našli v Belgii a pro svůj záměr získali jak Ivu Bittovou, tak i řadu koproducentů - jedním z nich je právě náš festival," sdělil Turek.

Jedním z největších taháků festivalu bude představení Extremités.

Extrémní podobu nového cirkusu nabídne v české premiéře další francouzský soubor Cirque Inextremiste, jehož představení Extremités je založeno na akrobacii na konstrukcích z prken, železa a propanbutanových láhví. Vzhledem k tomu, že jeden z vystupujících je autentický vozíčkář, nabídne představení i drsný humor.

Představí se i vítězové televizního Talentu

Vítězové prvního ročníku televizní soutěže Česko Slovensko má talent, akrobatické duo DaeMen, přijdou s novým divadelně-akrobatickým projektem Loser(s), ke kterému přizvali choreografa Jarka Cemerka. "Inspirací představení se stala báseň o lásce, kdy jeden miluje víc než ten druhý," podotkl akrobat Petr Horníček, Poprvé na Letní Letné bude uvedeno audiovizuální představení Pantokine souboru Cirque Garuda, které spojuje prvky akrobacie, experimentálního žonglování, tance s interaktivní projekcí a videomappingem. Pro první pražské uvedení nejnovějšího představení Dolls si Letní Letnou vybral také soubor Cirk La Putyka. Inscenace s mezinárodním obsazením spojuje nový cirkus, akrobacii, práci s loutkami a předměty, moderní technologie i film.

Letní Letnou oživí řada open air představení přístupných zdarma: například divadlo Vosto5 s představeními Souboj Titánků a Stand'artní kabaret, Divadlo Continuo s pohybově-výtvarnou inscenací U zdi, Décalages s představením DeFACTO®, soubor Buchty a loutky s třetí částí čtyřdílného cyklu inspirovaného americkými horory a sci-fi filmy Čelisti reloaded a Teatrotoč s podívanou s loutkami pro děti Pozooor, vlllllk.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek