metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

Akrobati budou létat vzduchem. Festival Letní Letná nabídne i světové premiéry

  12:41
Letošní 11. ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, který se uskuteční od 17. srpna do 2. září na pražské Letné, nabídne řadu premiér - českých, světových i pražských. Jako hlavní hvězda přijede jeden z nejúspěšnějších souborů festivalové historie Cirque Trottola, který zde uvede českou premiéru nejnovějšího představení Matamore. Informoval o tom dnes ředitel festivalu Jiří Turek.
Z představení Matamore | foto: letniletna.cz

"Představení Cirque Trottola vzniklo ve spolupráci s dalším velkým jménem francouzského nového cirkusu, souborem Petit Théâtre Baraque. Výsledkem je fantaskní cirkus s křehkými a burleskními klauny a akrobaty, kteří žonglují či létají vysoko ve vzduchu, jakoby popírali zákony gravitace. Je to představení veselé i smutné, drsné i dojemné, je to hluboce lidské, je to cesta k samotnému srdci nového cirkusu i diváků," uvedl Turek.

Vystupovat bude i vozíčkář

Jak vypadá interakce nového cirkusu a živé hudby v podání Ivy Bittové ukáže ve světové premiéře kanadsko-francouzsko-belgický soubor La Compagnie du Poivre Rose složený z mladých herců a akrobatů. "Základnu našli v Belgii a pro svůj záměr získali jak Ivu Bittovou, tak i řadu koproducentů - jedním z nich je právě náš festival," sdělil Turek.

Jedním z největších taháků festivalu bude představení Extremités.

Extrémní podobu nového cirkusu nabídne v české premiéře další francouzský soubor Cirque Inextremiste, jehož představení Extremités je založeno na akrobacii na konstrukcích z prken, železa a propanbutanových láhví. Vzhledem k tomu, že jeden z vystupujících je autentický vozíčkář, nabídne představení i drsný humor.

Představí se i vítězové televizního Talentu

Vítězové prvního ročníku televizní soutěže Česko Slovensko má talent, akrobatické duo DaeMen, přijdou s novým divadelně-akrobatickým projektem Loser(s), ke kterému přizvali choreografa Jarka Cemerka. "Inspirací představení se stala báseň o lásce, kdy jeden miluje víc než ten druhý," podotkl akrobat Petr Horníček, Poprvé na Letní Letné bude uvedeno audiovizuální představení Pantokine souboru Cirque Garuda, které spojuje prvky akrobacie, experimentálního žonglování, tance s interaktivní projekcí a videomappingem. Pro první pražské uvedení nejnovějšího představení Dolls si Letní Letnou vybral také soubor Cirk La Putyka. Inscenace s mezinárodním obsazením spojuje nový cirkus, akrobacii, práci s loutkami a předměty, moderní technologie i film.

Letní Letnou oživí řada open air představení přístupných zdarma: například divadlo Vosto5 s představeními Souboj Titánků a Stand'artní kabaret, Divadlo Continuo s pohybově-výtvarnou inscenací U zdi, Décalages s představením DeFACTO®, soubor Buchty a loutky s třetí částí čtyřdílného cyklu inspirovaného americkými horory a sci-fi filmy Čelisti reloaded a Teatrotoč s podívanou s loutkami pro děti Pozooor, vlllllk.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Zvířata na Facebooku frčí víc než pervitin. Jaké jsou nejbizarnější zásahy pražských strážníků?

vydáno 18. července 2024  11:00

Připravili jsme přehled nejbizarnějších zásahů strážníků. V létě si máknou i kvůli nepozorným chovatelům. Co byste třeba udělali, kdybyste viděli zalézat...  celý článek

Jsme opravdu doslova přesně to, co jíme, říká vědecká specialistka Kotásková

vydáno 18. července 2024  7:00

Dlouhodobé trápení se špatnou náladou a pocit nekomfortu může spočívat v trávicím traktu. Mnohdy návštěva odborníka nemusí být řešením. Málokdo si...  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek