metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Nejdražší paneláky mají Petřiny, může za to nové metro

  9:21
Pro někoho králíkárny, pro jiné možnost bydlení v Praze za dostupnější ceny. Odborníci popisují, jaké byty ve kterých lokalitách zájemci nejčastěji kupují a odhadují vývoj cen.
Panelové domy na Jižním Městě | foto: Packa - Wikimedia Commons

Zvažujete prodat, nebo si naopak pořídit panelový byt? Zbystřete. Mezi nejdražší nyní patří ty, které se nacházejí na Petřinách. „Ceny se tu drží vysoko a za poslední rok mírně stouply i díky výstavbě nového metra,“ uvedla pro Metro.cz Marie Mocková z Hypoteční banky.

Lákají byty od druhého patra výš

Pět panelových lokalit

Nejvýznamnější panelové sídliště v Praze lze rozdělit do těchto skupin:

  1. Háje, Chodov
  2. Černý Most, Hloubětín, Kyje
  3. Čakovice, Kbely, Letňany, Prosek, Střížkov
  4. Čimice, Ďáblice, Kobylisy, Bohnice, Trója
  5. Horní Měcholupy, Hostivař, Záběhlice

Nejvíce prodejů se uskuteční na Chodově, Stodůlkách, Hájích a Záběhlicích. Jedná se o oblíbené lokality s dobrou dopravní dostupností, dostatkem občanské vybavenosti a dosahem zeleně. „Prodeje panelových bytů se podílejí celkových prodejích v Praze zhruba 65 procentech a jsou tak významnou částí transakcí,“ dodává Mocková. Nejméně naopak táhnou Kbely, Ďáblice, Čimice, které nemají tak dobrou dopravní dostupnost.

Lidé žádají spíše malometrážní byty v druhém a vyšším podlaží, s balkónem nebo větší ideálně s orientací na dvě světové strany. Nechtějí naopak byty v přízemí a pod střechou, pokud nenabízí výjimečný výhled.

Kupujícím hrají do karet nižší ceny

Větší zájem je o byty v domech, které prošly revitalizací. Zateplení fasády a nová okna výrazně snižují náklady spojené s provozem bytu. Mezi požadavky patřívají blízkost dětského hřiště, školky, školy či obchodů a pošty. Realitky navíc upozorňují, že panelové byty si zatím drží dobré ceny nahrávající kupujícím.

„Ceny bytů v panelových domech klesly od roku 2008 až o 30 procent. V Praze se v současnosti dá pořídit rodinný byt 3+kk okolo 80 metrů čtverečních v ceně do 2,5 milionu korun, což už je pro kupující zajímavé,“ uvedl Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX Alfa. Tato rozloha je současně nejvíce žádanou variantou panelového bydlení. Podle Zachystala jsou populární hlavně menší sídliště.

Opětovné zdražení panelu? Zatím ne

Ohledně vývoje cen odborníci nečekají rychlé zvraty. „Od počátku letošního registrujeme zastavení dlouhodobého trendu poklesu cen. V nejbližší době očekávám, že ceny budou spíše stagnovat,“ zmínil realitní makléř Zachystal. Podle statistik Hypoteční banky se však ceny ve všech lokalitách pomalu od svého propadu šplhají k původním hodnotám. „Je otázka dvou až čtyř let, kdy se ceny mohou dostat zpátky, pokud se něco dramatického nestane,“ dodala Mocková.

Panelové byty tak byly, jsou a budou stále významnou součástí rezidenčního trhu v Praze. V žádné lokalitě nedochází k takzvané ghettizaci, naopak jednotlivé městské části se snaží sídliště revitalizovat, příkladem může být projekt Letňanské lentilky. Největší bolestí sídlišť zůstává parkování.

Panelové zajímavosti

Stále více zájemců využívá služeb technického inspektora. Kupující se rovněž stále více snaží získat informace i o fungování Sdružení vlastníků jednotek.

  • Nejvyhledávanější lokality jsou ulice v blízkosti lesoparků na sídlištích Chodov, Háje, Ládví, Horní Měcholupy, Bohnice.
  • Nejvíce panelových bytů koupených cizinci se nachází na Stodůlkách, které jsou stále oblíbenou lokalitou pro rusky mluvící kupce, dále pak Libuš, která je zase vyhledávaná vietnamskou komunitou.
  • Z pohledu dispozic bytů je největší podíl 3+kk/3+1, násl. 2+kk/2+1. Nejméně se prodávají 4+kk/4+1 a větší.
  • Kupující preferují panelové byty v revitalizovaných bytových domech. Zhruba 65 až 70 procent panelových bytů se prodává po kompletní nebo částečné rekonstrukci.

Zdroj: Hypoteční banka

Autor: Jan David Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek