metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Kytarový mág Mark Whitfield | foto: Bill Morgan - Wikimedia Commons

Reduta zve na hvězdy a legendy na jazzový festival, Peter Lipa už vystoupil

  13:16
Do 16. listopadu bude pódium pražského jazzového klubu Reduta patřit světovým jazzovým hvězdám a legendám. Vystoupí tu v rámci 36. ročníku International jazz festivalu Praha, který patří k nejstarším přehlídkám svého druhu v Evropě. V neděli večer ho zahájila ikona slovenské jazzové scény Peter Lipa v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma.

„V komorní atmosféře legendárního jazzového klubu, jehož akustika patří mezi nejlepší v metropoli, předvedou své umění muzikanti zvučných jmen. S excelentním slovenským projektem AMC Trio spojí síly kytarový mág Mark Whitfield ze Spojených států, který spolupracoval například s Herbiem Hancockem, Dianou Krall, Johnem Mayerem a Stingem,“ řekl mluvčí přehlídky Filip Bršťák.

Nové hudební projekty i legendární hráči

Upozornil i na velikána amerického jazzu Ala Fostera, který se představí ve společnosti kvarteta složeného z výjimečných hudebníků jazzové extratřídy. Tento bubeník, inspirátor a dlouholetý spoluhráč legendárních hvězd (Miles Davis, Sonny Rollins, Hugh Masekela či Blue Mitchell), představí hudební klenoty ze své dlouhé kariéry.

„Newyorský projekt Soul Jazz Alliance zavítá do Prahy v rámci evropského turné, jež zakončí v prestižním londýnském klubu Ronnie Scott´s. V čele špičkového souboru renomovaných amerických hudebníků stojí Vincent Herring řazený mezi nejlepší saxofonisty své generace a označovaný za nástupce Johna Coltrana,“ dodal Bršťák.

Festival se koná už od roku 1964

Ozdobou festivalu bude podle něj i trumpetista Michael Patches Stewart, který se podílel na tvorbě skladeb Whitney Houston, dlouhá léta vystupuje po boku Ala Jarreaua, Davida Sanborna a Quincyho Jonese. Letošní mezinárodní jazzový festival je věnován jeho zakladateli publicistovi Lubomíru Dorůžkovi.

První ročník této přehlídky byl v roce 1964, kdy do Prahy přivedl tehdejší hvězdy světového formátu v čele s Donaldem „Babym“ Douglasem, Ackerem Bilkem a kvartetem Krzystofa Komedy. Předzvěstí špičkového obsazení druhého ročníku byl o rok později březnový koncert Louise Armstronga. Mezi jeho lákadla patřil francouzský oktet Swingle Singers, All Stars Flavia Ambrosettiho a Modern Jazz Quartet.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Přerovská padesátka a její varianty lákají širokou veřejnost na túru

vydáno 5. března 2024  13:34

Okolím Přerova projde v sobotu 9. března 42. ročník pochodu Přerovská padesátka neboli Memoriálu Jiřího Caletky, pojmenovaného podle jednoho z jeho...  celý článek

Nejpracovitější filmová herečka Petra Hřebíčková hledá chlapa. Už zase

vydáno 5. března 2024  12:31

Nová komedie od tvůrců hitu Ženy v běhu se blíží do kin. Dostane v ní oblíbená herečka možnost zazářit i jinak než jako obvykle? Tedy jako ztrhaná matka...  celý článek

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek