metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava

Může být každý hrdinou všedních dnů? I na to odpoví další ročník akce Den hrdinů Na Výstavišti

  12:11
Praha 20. března 2023 (PROTEXT) - Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů Na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému, a to v sobotu 23.9. od 11:00 do 17:00 hodin. Nadcházející ročník přinese také symbolickou oslavu 30 let samostatné České republiky a s tím související výročí záchranných složek jako Armáda ČR. Kulaté výročí si však připomene také Hasičský záchranný sbor Hlavního města Prahy, a to úctyhodných 170 let od založení. Stejně jako předešlé roky i letos je akce rozšířena o Týden hrdinů pro školáky s tím, že letos poprvé proběhne výuka nejen dětí prvního a druhé stupně ZŠ, ale také středoškoláků, pro které IZS ve spolupráci s programovým oddělením Výstaviště Praha připravily školení s názvem Hrdina na střední. Hlavní slovo bude mít v tomto případě školení bezpečného chování na internetu a toto téma se objeví i na samotném Dni hrdinů s cílem oslovit širokou veřejnost. Program tedy proběhne nejen klasicky na Bruselské cestě a přilehlých parkových cestách, ale také v Křižíkově pavilonu C. Další zásadní novinkou pro letošek je pak propojení s paralelně probíhající ikonickou sportovně charitativní akcí Nadace Terezy Maxové dětem - Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem, který uvítá své příznivce v open-air části u griloviště v těsné blízkosti Stromovky.

Buď i ty sám buď hrdinou

Přes 100 vozidel a další těžké techniky, XXIX. ročník memoriálu JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, výstava u příležitosti 170 let HZS, Pas malého hrdiny s šifrovací hrou na pěti stanovištích, soutěžní družstva z řad profesionálních i podnikových hasičů z celé ČR, mimo jiné speciální vůz pražské Zdravotnické záchranné služby Golem, Fénix i terénní čtyřkolka Polaris a nově také pás edukačních přednášek v Křižíkově pavilonu C, kde bude jedním z hlavních témat bezpečnost na internetu pro širokou veřejnost, kyber testy, závislosti nebo tematická přednáška ČSOB. Blok Týdne hrdinů - Hrdina na střední tak přejde pro širokou veřejnost také na Den hrdinů.

Záchranná brigáda kynologů Praha - dobrovolníci z vlastní kapsy

Záchranná brigáda kynologů Praha (ZBKP) je součástí Svazu záchranných brigád kynologů (SZBK), jedné z největších a nejstarších kynologických záchranářských organizací na světě. ZBKP je organizací registrovanou Ministerstvem vnitra ČR a je začleněna do integrovaného záchranného systému ČR.

Pro záchranářskou činnost jsou průběžně vybíráni nejlepší psi a psovodi ZBKP, kteří jsou na základě kvalifikačních požadavků zařazováni do pohotovostní jednotky. ZBKP úzce spolupracuje s Hasičským záchranným sborem ČR, Policií ČR a ostatními složkami záchranného systému. Někteří členové jsou atestováni nejen pro nasazení v ČR, ale i pro zahraniční mise. Členové ZBKP jsou výhradně dobrovolníci a činnosti spojené s výcvikem (tréninky, soustředění, kurzy, zkoušky, atesty atd.) nebo nasazení při pátrání po pohřešovaných osobách provádí ve svém volném čase. Finančně náročný je také výcvik a vybavení (např. GPS navigace s GPS obojkem, komunikační prostředky kompatibilní s ostatními složkami IZS, uniformy, OOPP), výcvik (např. pronájmy trenažérů a tréninkových ploch, pohonné hmoty) a nemalou finanční položkou je péče o psa (např. kvalitní krmení, veterina). Přibližně 95 % všech nákladů spojených s touto činností si hradí psovodi (kteří jsou zároveň majiteli psů) ze svých osobních finančních prostředků.

"V rámci ukázky předvedou psovodi Záchranné brigády kynologů Praha poslušnost, překonávání překážek a základy nácviku vyhledávání osob. V průběhu ukázky budou diváci seznámeni s činností Záchranné brigády kynologů Praha. V další ukázce pak diváci uvidí spouštění psovoda se psem z plošiny požární techniky," doplňuje Kristýna Kiliánová, členka vedení, zmocněna zastupováním ZBKP.

BESIP

Jako již tradičně ani v letošním roce nebude chybět BESIP, hlavní koordinační subjekt bezpečnosti silničního provozu v ČR, který v rámci svého programu představí třeba "nultou hodinu autoškoly", během Týdne hrdinů zajistí edukaci mladých lidí, kteří se chystají na řidičské zkoušky, studenty seznámí s podněty pro správný výběr autoškoly, s legislativními novinkami v bodovacím systému řidičů, podmínkami řízení pod dohledem mentora od 17 let, tzv. řidičák na zkoušku, a spoustou dalších praktických novinek nejen pro začínající řidiče. Návštěvníci uvidí také 13 cest - stream edukačního video pro mladé řidiče.

XXIX. Memoriál JUDr. Františka Kohouta

Profesionální týmy z celé republiky se utkají u příležitosti Memoriálu JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. „Den hrdinů je pro pražské hasiče svátek, protože se můžeme setkat s Pražany a našimi kolegy z IZS v rámci dnes již tradiční akce a oslavit naši společnou práci pro hlavní město. Letos návštěvníkům ukážeme, jak je náročné vyproštění osob z havarovaných vozidel v rámci soutěže, která bude probíhat po celý den. Do Prahy přijedou ty nejlepší týmy hasičů z celého Česka, určitě je tedy na co se těšit,“ doplňuje Martin Kavka, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy.

30 let Armády ČR

Armáda ČR je nedílnou součástí záchranných a bezpečnostních složek a letos slaví 30 let od svého vzniku v rámci samostatné České republiky. Zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany si v rámci vzdělávacího projektu Příprava občanů k obraně státu (POKOS) připravili pro děti i dospělé vědomostní soutěže o hodnotné ceny, díky kterým se návštěvníci dozví důležité informace o obraně státu, krizových stavech či mezinárodních organizacích.

Malý hrdina, Hrdina provozu a Hrdina střední školy / #nePINdej

Malý hrdina - školení pro třídy prvního stupně ZŠ Praha 7 (2. a 4. třídy, cca 1000 dětí) se letos uskuteční v oblastech: prevence požárů (HZS), zásady první pomoci (ZZS), dopravní bezpečnost (MP) nebo bezpečné chování na internetu (PČR). Školení proběhne od úterý 19. 9. do pátku 22. 9., a to denně od 08:30 do 12:00 hodin v Hale 13 v Holešovické tržnici. Školení zajistí 4 složky IZS.

Hrdina provozu – pro děti druhého stupně ZŠ Praha 7 (6. a 9. třídy, cca 800 dětí) bude připraveno na točně tramvaje Výstaviště školení v souvislosti s bezpečným pohybem v běžném městském silničním provozu a příprava na autoškolu. Akce probíhá ve spolupráci s Dopravním podnikem HMP – tramvaj ZABIJAČKA (názorné ukázky délky brzdné dráhy tramvaje, možnost nastoupení do kabiny řidiče apod.), Ministerstvem dopravy odborem BESIP (kampaň 13 minut – příprava budoucích řidičů, bezpečnost v dopravě), Asociací autoškol (výběr autoškoly a zkušební testy), ZZS HMP v rámci poskytnutí první pomoci při dopravní nehodě či Policií ČR, která nabídne preventivní video BEZPEČNĚ NA VODĚ. Školení proběhne od středy 20. 9. do pátku 22. 9. denně 08:30 do 13:30 hodin na točně tramvají Výstaviště a v budově Bohemia.

Hrdina na střední - Pro střední školy připravilo programové oddělení Výstaviště ve spolupráci s Policií ČR, Českou bankovní asociací a 1. lékařskou fakultou UK, katedrou adiktologie program zaměřený zejména kyber bezpečnost a závislosti. Školení nabídne interaktivní kvíz v souvislosti s danou tematikou, únikovou hru na osvětu znalostí o možnosti loupeží na internetu a vybrané dopravní aktivity. Školení proběhne od čtvrtka 21.9. do pátku 22.9. v Křižíkově pavilonu C na Výstavišti, kdy bude proškoleno celkem 300 studentů středních škol Prahy 7 (cca 10 tříd).

Akce se koná pod záštitou:

● Primátora hl. m. Prahy doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc.

● Starosty MČ Praha 7 Mgr. Jana Čižinského

● Mgr. Jany Černochové, ministryně obrany ČR

● Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR

● Ministerstva obrany ČR

● Mgr. Víta Rakušana, místopředsedy vlády a ministr vnitra

● Policejního prezidenta generálmajora Martina Vondráška, Policie ČR

Partnery akce jsou:

MHMP, Praha 7, ALZA, Pražská plynárenská, Pražská teplárenská / Veolia, BESIP, Správa služeb Hlavního města Prahy, OC Stromovka, 1. Lékařská fakulta UK.

www.navystavisti.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek