metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Peníze za běžné doplňky stravy lidé vyhazují do koše

  21:31
Praha 26. dubna 2022 (PROTEXT) - Vitamíny a minerály, které lidé nezískají v potřebném množství ze stravy, si zvykli nahrazovat pomocí doplňků stravy. Většina z nich se však vyrábí synteticky a lidské tělo je nedokáže zpracovat dostatečně efektivně. Při rozhodování a nákupu doplňků navíc lidé dávají na doporučení známých a influencerů, takže často přijímají látky, které nepotřebují a s jejich problémy jim nepomohou.

Podle šetření Nielsen Admosphere přes 40 % Čechů napříč věkovými kategoriemi používá vitamíny, multivitamíny nebo minerály. Z mezinárodních výzkumů současně vyplývá, že 90 % doplňků si lidé vybírají sami. To jen v Evropě dělá ročně přes 54 miliard eur utracených za doplňky, které lidé ve skutečnosti nepotřebují.

„Důvodem je to, že se lidé rozhodují podle doporučení influencerů nebo kamarádů. Na tom není obecně nic špatného, problém je v tom, že doplněk stravy je vysoce individuální. Každý potřebuje suplementovat jiné látky. Proto by nákupu doplňků stravy mělo předcházet zjištění, které vitamíny, minerály a další látky mému tělu opravdu mohou chybět, a ty následně doplňovat,“ vysvětluje Robert Sládek, zakladatel českého start-upu s personalizovanými doplňky stravy Vitapack. Na webových stránkách Vitapacku je uživatelům k dispozici interaktivní online dotazník vytvořený společně s lékaři a dalšími odborníky, který na základě vložených odpovědí doporučí vhodné doplňky stravy.

Čechům chybí hořčík i vitamín D

Nedostatečná personalizace vitamínů i minerálů vede k jejich nesprávnému doplňování. Dlouhodobě dochází v České republice k nadspotřebě multivitamínů s omezenou efektivitou a oproti tomu nedostatečnému přísunu vitamínu D a B i celého spektra minerálů. Podle Státního zdravotního ústavu se opakovaně projevuje nedostatek základních minerálů, jako je vápník, hořčík, železo, zinek, draslík i selen u nadpoloviční většiny žen v produktivním věku. Mužům chybí zejména vápník, hořčík a draslík.

Nedostatek minerálních látek je přitom potvrzeným eskalátorem rozvoje chronických zánětů, diabetu, poškození pohybového aparátu, špatné duševní pohody i poruch psychiky. V neposlední řadě se může podílet i na rozvoji nádorových procesů.

„Důležitost doplňování klíčových vitamínů a minerálů lidé znají. Vždyť proto také utratí měsíčně za doplňky stravy průměrně několik set. Problém je v jejich samotném výběru. Trh je zavalen syntetickými doplňky stravy, které v organismu nedosahují zdaleka takové efektivity jako doplňky získané z přírodních zdrojů,“ vysvětluje výživová specialistka Agáta Szturcová.

Zjistit, co tělo potřebuje, je snadné

„Klientům vždy nabízím dvě cesty jak zjistit, co jejich tělo potřebuje. První jsou laboratorní testy hladiny vitamínů a minerálů v krvi, na které mají nárok v rámci preventivní prohlídky u svého praktického lékaře. Druhou variantou je rychlý online test, který dokáže díky fungování na principu umělé inteligence a neustálému se učení, vyhodnotit životosprávu člověka a nabídnout mu vhodné řešení jeho obtíží,“ říká výživová specialistka Agáta Szturcová.

Online dotazník nabízí zdarma na svém webu český technologický start-up Vitapack, který umožňuje personalizaci doplňků stravy přesně podle potřeb zákazníka, čímž mu pomáhá šetřit vynaložené finance na doplňky stravy. Stačí, aby uživatel během pěti minut odpověděl na základní otázky o svém životním stylu, následně dotazník doporučí vhodnou kombinaci doplňků stravy pro komplexní podporu jeho organismu.

Kontakt:

Veronika Drdáková (PR zástupce)

veronika@prest.cz

www.vitapack.cz

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek