metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 8 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Rok 2022 na Výstavišti: pokračující zásadní rekonstrukce a revitalizace areálu, převzetí Holešovické tržnice do správy Výstaviště Praha, a.s., a zejména desítky kulturních a společenských akcí s více než dvěma miliony návštěvníků

  8:30
Praha 3. února 2023 (PROTEXT) - Přestože ani loňský rok nebyl vzhledem k předchozí pandemii covidu a celosvětovým událostem pro většinu světa standardním rokem a zejména některé rekonstrukční práce byly s ohledem na tyto zásadní zahraniční události zpožděny, byl rok 2022 pro Výstaviště rokem úspěšným, kdy do areálu zavítalo přes dva miliony návštěvníků. Areál nabídl desítky kulturních a společenských akcí pro všechny generace. Na konci roku byla dokončena kolaudace nově zrekonstruované budovy Bohemia, plavecký bazén prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nově nabízí rozšířené saunové zázemí, v plném proudu pokračovaly rekonstrukce Průmyslového paláce i divadla Spirála a společnost Výstaviště Praha, a.s., převzala do své správy Holešovickou tržnici. To je jen stručný výčet zásadních událostí roku 2022 na Výstavišti. A stejně nabitý bude i nadcházející rok 2023, kdy se návštěvníci areálu mohou opět těšit na nemalé množství zejména kulturních akcí, znovu vylepšené sportovní zázemí v parkové části areálu a další novinky.

„Rok 2022 vnímáme jako úspěšný rok, kdy k nám do areálu zavítalo přes dva miliony návštěvníků. Ačkoli jsme se museli všichni v souvislosti s válkou na Ukrajině potýkat s dalšími nepříznivými událostmi, která se samozřejmě dotkla nás všech nejen lidsky, ale celkově na všech úrovních našich životů včetně byznysové sféry, život jako takový se většinou vrátil do svých standardních kolejí a lidé mohli po covidu opět vyrazit do ulic, do parků a na Výstaviště. K nejzásadnějším událostem uplynulého roku patří jistě převzetí Holešovické tržnice do správy naší akciovou společností stejně jako kolaudace nově zrekonstruované historické budovy Bohemia. Naplno pak pokračovaly rekonstrukce divadla Spirála i Průmyslového paláce, který má ve své gesci napřímo magistrát. Areál nabídl během celého roku desítky kulturních i společenských akcí, kdy nechyběly klasiky jako Krampus show nebo Den hrdinů, nově jsme ale představili třeba nadmíru úspěšnou výstavu Nikola Tesla nebo koncept Never More 68, který byl nejen připomínkou invaze sovětských vojsk do naší země, ale logicky také událostí na Ukrajině,“ shrnuje uplynulý rok Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s.

Vlastní akce a hospodaření v černých číslech

Rok 2022 byl úspěšným rokem - co do počtu uskutečněných akcí, tak co se týká hospodaření. Ačkoli to nebyl vzhledem k řadě probíhajících rekonstrukcí a s tím spojených omezení v nabídce pronájmu prostor standardní rok, hospodářské výsledky vykazují na jeho konci černá čísla. Areál Výstaviště nabídl celkově 126 partnerských akcí, kde mezi nejvýznamnější patřily Svět knihy, Legendy, Burgerfest, Matějská pouť, 90s Explosion, skautské Středoevropské jamboree, koncert Arctic Monkeys, divadelní scéna Studia DVA, Azyl 78 nebo Metronome Festival.

Vlastní programové oddělení Výstaviště Praha, které vzniklo před dvěma lety a které neustále úspěšně rozšiřuje řady svých aktivit na Výstavišti, připravilo v uplynulém roce 24 vlastních akcí. Vedle těch větších, jako byla velmi úspěšná výstava Nikola Tesla, Krampus show, benefiční koncert Never More 68 nebo Den hrdinů, na které zavítaly tisíce lidí, si mohly děti užít dvanáct turnusů příměstských táborů a patnáct workshopů na Střídačce.

Rok 2023 ve znamení pokračujících rekonstrukcí a velkých akcí

Také právě započatý rok 2023 nabídne velmi bohatý celoroční program, stejně jako pokračující revitalizace a rekonstrukce budov a prostor na Výstavišti. K nejočekávanějším vlastním top akcím v roce 2023 patří bezesporu Maker Faire, Never More 68, Den hrdinů i Krampus show, v přípravě je však i zcela nový festival Prague Bike Fest, který by měl mít letos svou premiéru, a ve spolupráci s Ministerstvem obchodu a průmyslu pak vzniká také edukační výstava o energiích.

V případě akcí třetích stran jsou to pak dnes již evergreeny jako Matějská pouť, Festival Evolution, Svět knihy, Legendy, Ceny Anděl, Marathon Expo, 90s Explosion, divadelní scéna Studia DVA, Metronome Festival, Ice Cream Festival, Harley Days a Burgerfest či Star Dance.

„Co se týče rekonstrukčních a revitalizačních prací na Výstavišti, v tomto roce, resp. na jeho konci počítáme s počátečními přípravami na zahájení provozu divadla Spirála, během roku pak s dokončením vybavení pavilonu J čibudovy Bohemia, v plánu je také instalace veřejného osvětlení ve spodní části areálu nebo dokončení revitalizace střech Křižíkových pavilonů.Ve výčtu nesmíme zapomenout ani na plánované dokončení rekonstrukce střech a fasád Lapidária a dokončení realizace kamenné dlažby na komunikaci mezi bazénem a Pyramidou, kde nyní probíhají intenzivní práce. Další plány máme také s Maroldovým panoramatem, kde probíhá příprava projektové dokumentace k zatemnění, videoprojekcím či galerijnímu osvětlení,“ uzavírá výčet očekávaných událostí Tomáš Hübl.

Zázemí bruselského sportoviště

Milovníci sportu a pohybu se pak mohou od května těšit na několik novinek v parkové části areálu u Bruselské cesty, které zpříjemní sportovní výkony a dodají větší pohodlí. Konkrétně jsou to nové sprchy, toalety a úschovna, nově zde vzniká také kavárna a půjčovna sportovního vybavení.

„Za uplynulé čtyři roky jsme Výstaviště proměnili k nepoznání. Máme hotové rekonstrukce většiny budov, další jsou v plném proudu. Opravili jsme Křižíkovy pavilony, restauraci Pražan nebo bazén, kde jsou nově i sauny. V současnosti intenzivně rekonstruujeme Průmyslový palác, ikonické divadlo Spirála a Lapidárium. Nejnověji jsme dokončili výstavní budovu bývalé restaurace Bohemia. Těší mě, že jsme této historické budově na pomezí parku Stromovka znovu vrátili její krásu a nově můžeme nabízet další kultivovaný prostor pro konání nejrůznějších akcí. Splnili jsme náš slib, že areál navrátíme Pražanům, a mám radost z toho, že se to již promítá na zvýšené návštěvnosti celého areálu oproti minulým obdobím,“ říká náměstek primátora hl. m. Praha pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek.

Probíhající a plánované rekonstrukce

Střechy Křižíkových pavilonů

Zahájení rekonstrukce: léto 2022

Plánované dokončení: podzim 2023

Plánované užití: pobytové střechy se zelení a občerstvením pro relaxaci a konání společenských akcí

Náklady: 130.575 tis. Kč

Divadlo Spirála Zahájení rekonstrukce: květen 2021

Plánované dokončení: zima 2023/24

Plánované užití: unikátní kruhový multifunkční sál pro koncerty, divadelní představení, konference, akce typu talk show aj.

Náklady: 248 milionů korun

Lapidárium Národního muzea

Zahájení rekonstrukce: září 2022

Plánované dokončení: září 2023

Plánované užití: státní sbírka kamenných plastik a architektonických článků

Náklady: 27 milionů korun

V současné chvíli probíhá první etapa – oprava střech a části fasády.

V areálu Výstaviště probíhají další rekonstrukce v gesci Magistrátu hl. m. Prahy:

o Průmyslový palác

DŮLEŽITÁ FAKTA VÝSTAVIŠTĚ PRAHA a.s. ZA ROK 2022

● Tržby z akcí a pronájmů činily v minulém roce za oba areály 125 328 tis. Kč.

● Programové oddělení Výstaviště Praha realizovalo 24 vlastních akcí. K těm nejnavštěvovanějším patřily Den hrdinů, výstava Nikola Tesla a Krampus show. Celková návštěvnost akcí realizovaných vlastním programovým oddělením byla 60 360 návštěvníků.

● Programové oddělení Holešovické tržnice realizovalo 47 vlastních akcí. K těm nejnavštěvovanějším patřily Mexický svátek mrtvých, Den dětí, Back to school, UKA Ukrajinu! nebo Pražská produkce. Celková návštěvnost akcí realizovaných vlastním programovým oddělením byla 17 500 návštěvníků.

● Na Střídačce na Výstavišti se v loňském roce uskutečnilo 12 turnusů příměstských táborů a 15 víkendových workshopů.

● Celkově se v areálu Výstaviště uskutečnilo v loňském roce 126 akcí třetích stran a v Holešovické tržnici a 42 akcí.

Náklady na údržbu v roce 2022 (havarijní opravy, rekonstrukce cestních sítí apod.) činily:

- náklady na údržbu za oba areály: 35 159 tis. Kč.

Provozní hospodářský výsledek za akciovou společnost Výstaviště Praha zaznamenal pozitivní výsledek:

- předpokládaný HV 2022: cca 3000 tis. Kč.

● Kompletní investice spojené s dokončením rekonstrukce Křižíkových pavilonů činily: 209,1 mil. bez DPH.

● Kompletní investice spojené s rekonstrukcí budovy Bohemia činily: 87,7 mil. bez DPH.

● Kompletní investice spojené s modernizací bazénu (turnikety, šatny, sauny atd.): 8854 tis. Kč.

● Kompletní investice spojené s rekonstrukcí Spirály činily v roce 2022: 146,9 tis. Kč.

Investice spojené s rekonstrukcí střech Křižíkových pavilonů činily:

- investice spojené s rekonstrukcí střech KP v roce 2022 = 24 141 tis. Kč.

- plánované investice v roce 2023: 106 434 tis. Kč bez DPH.

● Areál Výstaviště navštívilo v roce 2022 celkem přes 2 miliony návštěvníků s tím, že nejúspěšnější měsíce byly březen (278 742 návštěvníků), červen (248 806 návštěvníků) a květen (230 680 návštěvníků). Nejvíce lidí přichází na Výstaviště z Prahy 7, následuje Praha 8, 6, 4 a 5 a ostatní městské části, za Prahou je to pak Středočeský kraj a severní Čechy. V celkovém součtu je téměř třetina návštěvníků mimopražských.*

*Big data analýza návštěvnosti areálu Výstaviště Praha od spol. T-Mobile.

www.navystavisti.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Dalším skvostem města bude kapucínský klášter, říká starosta oceněného Žatce

vydáno 22. dubna 2024  16:22

Podeváté to vyšlo. Žatec po osmi vítězstvích v krajských kolech soutěže Historické město roku letos vyhrál i celostátní kolo. Město se chlubí nejen...  celý článek